Strona głównaPozostałeIle wynosi podatek od wygranych w grach i loteriach?

Ile wynosi podatek od wygranych w grach i loteriach?

Dużo osób lubi konkursy i loterie, zwłaszcza te, w których mogą zdobyć coś za darmo lub niskim kosztem. Należy jednak pamiętać, że każda większa wygrana wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od wygranej. Jaka jest dokładna wartość tego podatku i kiedy trzeba go uiszczać?

Ile wynosi podatek od wygranej?
Według artykułu 30 ustęp 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od wygranej pobierany jest od wartości nagród zdobytych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także nagród zdobytych poprzez sprzedaż premiową.

Podatek od wygranej lub zdobytej nagrody pobierany jest w sposób zryczałtowany i wynosi 10% wartości nagrody.

Zapis ten informuje dodatkowo, że osoba, która otrzymuje nagrodę, nie ma obowiązku odprowadzenia podatku od wygranej do urzędu skarbowego. Robi to za nią podmiot, który przekazuje wygraną. To on ma obowiązek pokryć 10% wartości wygranej lub pobrać odpowiednią kwotę od zwycięzcy. Co najlepsze – osoba, która zdobędzie nagrodę, nie ma obowiązku ujmowania takiego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

Odbiór nagrody jest możliwy dopiero po uiszczeniu kwoty podatku od wygranej. Nie zobaczymy więc swoich pieniędzy lub nagrody, dopóki nie wpłacimy na konto urzędu skarbowego odpowiedniej kwoty. Zdarza się jednak, że podatek pobierany jest przez organizatora, a my otrzymujemy pieniądze pomniejszone o odpowiednią kwotę.

Kiedy nie musimy przejmować się podatkiem od wygranej?
10% podatku od wygranej nie jest pobierane za każdym razem. Obowiązek zapłaty podatku od wygranej nie dotyczy nagród w konkursach, których wartość nie przekracza 760 złotych. Ulga ta dotyczy jednak wyłącznie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą. Jeśli nagroda trafi w ręce osoby prowadzącej działalność gospodarczą i ma związek z usługami oferowanymi przez firmę to nagroda musi zostać opodatkowana.

W przypadku nagród rzeczowych, kwota zwolniona od podatku to wspomniane 760 złotych. W przypadku losowych gier liczbowych takich jak np. Lotto, czy zakłady bukmacherskie, kwota zwolniona z podatku to 2280 złotych.

Wygrane w kasynach, wideoloteriach i grach na automatach są całkowicie zwolnione z opodatkowania, niezależnie od wysokości wygranej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne