Strona głównaPozostałeCzy podatki w Niemczech są niższe niż w Polsce?

Czy podatki w Niemczech są niższe niż w Polsce?

Płacenie podatków to przykry obowiązek każdego z nas. Nikt nie lubi, gdy są one zbyt wysokie. W Polsce od dłuższego czasu słyszy się głosy mówiące o tym, że konieczne jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku, która w chwili obecnej jest na skandalicznie niskim poziomie. Jak wygląda kwestia polskich podatków na tle Niemiec? 

Kwota wolna od podatku w Polsce – ile wynosi?
Kwota wolna od podatku kształtuje się w naszym kraju na poziomie 3091 złotych. Nie była zmieniana od 2009 roku. Wcześniej podniesiono ją o 2 złote. Oznacza to, że od ponad 10 lat jej wysokość nie ulegała żadnym zmianom. Kwota wolna od podatku to poziom dochodu, który nie jest obciążany podatkiem dochodowym.

Osoby, które w konkretnym roku podatkowym zarobiły mniej niż 3091 złotych, nie muszą płacić podatku dochodowego. Oznacza to, że tak naprawdę bardzo niewielka liczba osób w Polsce nie musi płacić podatku dochodowego. Najczęściej dotyczy to studentów lub osób uczących się, które pracują okazjonalnie.

Podatki w Niemczech? 11 razy lepiej niż w Polsce
Polska kwota wolna jest jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że nawet w wielu krajach tak zwanego trzeciego świata jest znacznie wyższa. Dla przykładu, w Niemczech kwota wolna od podatku wynosi około 8300 euro! W przeliczeniu na złotówki daje to ponad 34 tysiące złotych – jest to zatem kwota 11 razy większa niż w Polsce.

Poziom płac w Niemczech jest około cztery razy wyższy. To niezwykle mocno obrazuje, jakie dysproporcje istnieją między wysokością podatków, jakie płacić musimy my, a ile nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. Eksperci wskazują, że kwota wolna od podatku powinna wynosić około 10 tysięcy złotych. Wówczas byłaby taka sama, jak w Maroku.

Podatek dochodowy – czy jest potrzebny?
Podatek dochodowy jest tak naprawdę skomplikowaną daniną. Trzeba bowiem odliczać składkę zdrowotną, kwotę wolną oraz inne przysługujące danemu obywatelowi ulgi. Przez to wielu płatników po dokonaniu rocznych rozliczeń podatkowych otrzymuje zwrot podatku, który został nadpłacony. Zatrudnianie urzędników, którzy obsługują ten system, jest bardzo kosztowne dla budżetu państwa. Pobór tej daniny kosztuje skarb państwa rocznie około 4 miliardy złotych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne