Strona głównaPozostałeDarowizna od rodziców a rozliczenie podatku i PIT

Darowizna od rodziców a rozliczenie podatku i PIT

Otrzymałeś sporą kwotę, samochód albo mieszkanie? Musisz pamiętać, że darowizna to nie tylko pieniądze, ale też przedmioty lub nieruchomości. Jeżeli darczyńcą była osoba spośród Twoich najbliższych krewnych, prawo podatkowe przewiduje zwolnienie z odprowadzenia podatku od spadku i darowizn.

Darowizna od rodziców a podatek
Aby usystematyzować zasady, jakimi rządzi się prawo związane z darowiznami oraz spadkami, wprowadzono grupy podatkowe. W sytuacji, gdy darczyńcą była osoba z grupy 0, taka jak rodzice, dziadkowie, dzieci lub rodzeństwo, a ogólnie: najbliższa rodzina osoby obdarowanej, nie istnieje konieczność uiszczania podatku od wartości darowizny. Nie musimy zgłaszać darowizny do Urzędu Skarbowego, jeżeli jej wartość mieści się w kwocie wolnej od podatku. W przypadku grupy 0 , kwota ta wynosi 9637 zł. Musimy pamiętać jednak, że jeżeli w przeciągu roku nabyliśmy na własność rzecz lub prawa majątkowe kilkukrotnie w przeciągu 5 lat, podstawą opodatkowania będzie łączna suma przekazanej darowizny. Co więc zrobić, jeżeli przekroczymy wyznaczoną przez Urząd Skarbowy kwotę? Jeżeli w przeciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego zgłosimy darowiznę, nadal będziemy mogli skorzystać ze zwolnienia. Jeżeli nie dotrzymamy powyższego obowiązku, darowizna zostanie opodatkowana na ogólnych zasadach. Dla obdarowanego oznacza to, że będzie musiał zapłacić podatek od otrzymanej nieruchomości lub rzeczy. Jeżeli Urząd Skarbowy zdecyduje, że podatnik rażąco zaniedbał swoje obowiązki, może również nałożyć na niego karę za niedotrzymanie obowiązku zgłoszeniowego.

Czy musisz uwzględnić darowiznę w rozliczeniu PIT?
Kwestia tego, czy otrzymaną darowiznę musimy uwzględnić w rozliczeniu PIT nigdy nie była jednoznaczna dla osób obdarowanych. W rzeczywistości w Polsce nie obowiązuje prawo, które obligowałoby podatnika do informowania Urzędu Skarbowego o jej otrzymaniu. Tym samym nie musimy uwzględniać darowizny podczas przygotowywania deklaracji PIT podczas rocznego rozliczenia podatkowego. Darowizna od rodziców do kwoty 9637 zł nie musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Jeżeli wartość przekazanej darowizny przekroczy prób podatkowy,osoba obdarowana jest zobowiązana do poinformowania o tym fakcie Urzędu Skarbowego w przeciągu 6 miesięcy. Nie należy się jednak obawiać: jest to jedynie formalność, która nie spowoduje konieczności uiszczenia podatku od darowizny.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne