Domy murowane kojarzą się z solidnością, rzetelnością i trwałością. Technologia ich budowania zmienia się dynamicznie, więc projektanci domów mają coraz więcej interesujących możliwości. Ale branża budowlana ma nam do zaoferowania znacznie więcej niż tradycyjne, murowane konstrukcje. Jakie opcje mamy do wyboru? Który wariant jest najkorzystniejszy biorąc pod uwagę czas wykonania oraz koszty budowy?
Domy z bali
Dom z bali wygląda efektywnie i ma swój wyjątkowy, przytulny klimat. Duże koszty wykonania oraz wysoka precyzja potrzebna do wybudowania wytrzymałej i trwałej konstrukcji sprawiają jednak, że metoda ta nie jest wciąż zbyt popularna w naszym kraju.
Podstawowym budulcem domów z bali jest lite drewno, najczęściej modrzew, jodła, sosna lub świerk. Nie każdy może podjąć się takiej budowy – układanie, czy też montaż bali to zajęcie bardzo pracochłonne i wymagające szczególnej dokładności. Czas wykonania projektu domu z bali może wynosić od 4 tygodni do 4 miesięcy.
Domy z bali wpisują się w filozofię proekologiczną, a osoby w nich zamieszkujące mogą otaczać się naturalnym i korzystnym dla zdrowia klimatem. Budynek z zastosowaniem bala cechuje się wysoką szczelnością i trwałością, zapewnia także przyjemny chłód w okresie letnim oraz optymalne ciepło w okresie zimowym.
Budynki modułowe
Budynki modułowe są wykonane z gotowych, sześciennych modułów. Ich niezaprzeczalną zaletą jest szybkość budowy – na przygotowanie domu gotowego do zamieszkania wystarczy zaledwie 30-60 dni. Poza tym konstrukcje modułowe można stawiać nawet na terenach trudnych (podmokłych, skalistych, o dużym nachyleniu), co znacząco poszerza horyzonty osób poszukujących dobrej lokalizacji na działkę. Dom tego typu można też łatwo powiększyć za pomocą montażu kolejnych modułów.
Z drugiej jednak strony trzeba podkreślić pewne wady tego rozwiązania: budynki modułowe są bardzo do siebie podobne, dlatego nie ma co liczyć na wyszukane formy architektoniczne.
Technologia szkieletowa
Dom z zastosowaniem konstrukcji szkieletowej jest skonstruowany ze stalowego lub drewnianego szkieletu. Ta technologia gwarantuje nie tylko szybki montaż, ale także energooszczędność. Podstawowym założeniem domów szkieletowych jest prostota, która minimalizuje błędy wykonawcze – tym bardziej, że większość elementów może być dostarczona na plac budowy w postaci gotowych prefabrykatów.
Domy szkieletowe cechują się niezbyt wielką grubością ścian zewnętrznych. Zyskują na tym jego mieszkańcy, którzy mają do dyspozycji więcej powierzchni użytkowej. Bardzo ważne przy budowie takiego domu jest ścisłe podążanie za projektem http://www.projektyzwizja.pl – odstępstwa od zaleceń projektowych lub niechlujstwo wykonawców może spowodować przykre konsekwencje (zawilgocenie, zagnieżdżenie szkodników). Domy szkieletowe (zwłaszcza te z drewnianą konstrukcją) wymagają także częstszej i dokładniejszej konserwacji niż domy murowane.