Strona głównaBudownictwoOszczędzanie energii w zimie dzięki rekuperacji

Oszczędzanie energii w zimie dzięki rekuperacji

Rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej, której zadaniem – oprócz zapewnienia prawidłowego obiegu powietrza pomiędzy wnętrzami domu a otoczeniem – jest także odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Ma to na celu  zmniejszenie zużycia energii w gospodarstwie domowym. Jak dokładnie rekuperacja wpływa oszczędzanie energii?  Jak zaoszczędzić energię w zimie dzięki systemowi rekuperacji?

Oszczędności a instalacja rekuperacji

System rekuperacji, jaki oferuje Ventido – Hurtownia Wentylacji, umożliwia zainstalowanie jednostki centralnej – rekuperatora – w wielu miejscach. Możliwy jest zatem montaż rekuperatora na zewnątrz budynku lub w jednym  z pomieszczeń wewnątrz – na poddaszu, w dedykowanym pomieszczeniu, w przedsionku domu. Z punktu widzenia oszczędzania energii w sezonie zimowym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie rekuperatora we wnętrzu. Dzięki temu rekuperator nie musi radzić sobie z chłodem i mrozem, co niewątpliwie wpływa na zmniejszenie zużycia przez niego energii.  To samo dotyczy każdej rury do rekuperatora – dzięki poprowadzeniu ich jedynie we wnętrzu zdecydowanie zminimalizowane zostaje ryzyko strat energetycznych związanych z transportem powietrza w instalacji.

Rodzaj rekuperacji  a praca systemu w warunkach zimowych

Jak sprawić, by oszczędności na energii z systemem rekuperacji były jak największa? Po pierwsze system rekuperacji powinien dostosowany być pod względem mocy i innych parametrów do obiektu i jego charakterystyki. Powinien również dostosowany być do klimatu, w jakim przyjdzie mu pracować. Najlepszym rozwiązaniem w warunkach zimowych będzie korzystanie z rekuperatora z obrotowym wymiennikiem ciepła, którego działanie niweluje konieczność dokupienia i kosztów związanych z funkcjonowaniem nagrzewnicy wstępnej. W przeciwieństwie bowiem do wymienników krzyżowych i przeciwprądowych, wymienniki obrotowe nie sprzyjają  wykraplaniu się wewnątrz urządzenia wilgoci, która przy niskich temperaturach mogłaby zablokować lub uszkodzić rekuperator.

Rury do rekuperacji i ich rola w oszczędzaniu energii

Przemieszczanie się powietrza w kanałach wentylacyjnych to moment, w którym dochodzić może do największych strat energetycznych. Powietrze transportowane z i do pomieszczeń na swojej trasie może bowiem oddawać swoją energię na zewnętrz systemu – tym samym obniżać swoja temperaturę. Spadek temperatury powietrza usuwanego z domu skutkować będzie zmniejszeniem odzysku ciepła, z kolei utrata ciepła przez powietrze wtłaczane, powodować będzie konieczność zużycia większej ilości energii na jego ogrzanie do temperatury zadanej dla domu. Odpowiednie odizolowanie rur do wentylacji jest zatem warunkiem niezbędnym do zachowania efektywnego odzysku energii, a tym samych maksymalizacji zimowych oszczędności z systemem rekuperacji.

Zimowe ustawienie rekuperacji a oszczędności

Oprócz doboru systemu, maksymalizacji oszczędności w okresie zimowym, sprzyjać będzie również wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawieniach rekuperacji – dostosowania ich do warunków pogodowych panujących na zewnątrz i pożądanej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Co więcej, dostosować należy prędkość przepływu powietrza w systemie. Przed sezonem zimowym warto jest zmienić ustawienia w zakresie preferowanej temperatury odzysku ciepła oraz stopnia odzysku wilgoci. Optymalnym będzie ustawienie temperatury odzysku ciepła na poziomie

Zminimalizowanie zużycia energii – jak to zrobić?

Aby oszczędzanie z rekuperacja w sezonie zimowym było jak najbardziej efektywne, pamiętać należy o utrzymywanie sprawności systemu. Drobne uszkodzenia, nieszczelności, niedrożności czy zapchany filtr w rekuperatorze mogą bowiem znacząco wpłyną na zwiększenie poboru energii przez system rekuperacji. Z uwagi na fakt, że rekuperacja zasilana jest energia elektryczną, wartym rozważenia jest skorzystanie z odnawialnych i darmowych jej źródeł – w szczególności z taniej i powszechnie dostępnej energii słonecznej, jaką pozyskać można z instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiednie dopasowanie rekuperacji, zadbanie o jej prawidłowy i solidny montaż to podstawa oszczędzania z rekuperacją. Wprowadzanie natomiast zmian optymalizujących w sezonie zimowym z powodzeniem pomoże w maksymalizacji oszczędzania energii.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne