Strona głównaBudownictwoJakie zadania pełni generalny wykonawca? Podpowiadamy!

Jakie zadania pełni generalny wykonawca? Podpowiadamy!

Planujesz budowę hali magazynowej, zakładu produkcyjnego, warsztatu samochodowego lub innej inwestycji? Powstanie obiektów tego rodzaju to spore wyzwanie, wymagające doskonałej organizacji i kompleksowego podejścia. Pomoże Ci w tym generalny wykonawca. Sprawdź, jakie są jego zadania.

Kim jest generalny wykonawca?

Mianem generalnego wykonawcy określa się zazwyczaj przedsiębiorstwo, któremu inwestor powierza wykonanie niezbędnych prac inwestycyjnych, których szczegółowy zakres jest określony w umowie. Zwykle jest on bardzo szeroki i obejmuje kompleksową realizację inwestycji. To na generalnym wykonawcy spoczywa odpowiedzialność za pełne wywiązanie się z umowy i przeprowadzenie wszystkich zleconych prac budowlanych. Dzięki współpracy z nim klient od początku zna końcową cenę usługi, co pozwala mu na zaplanowanie budżetu. Ten model kooperacji zapewnia płynną, przejrzystą i terminową realizację zlecenia. Pozwala na oszczędność czasu i daje pewność powierzenia wykonania prac podmiotowi o dużym doświadczeniu z zakresu budowy.

Zadania i obowiązki generalnego wykonawcy

Konkretny zakres prac do wykonania przez generalnego wykonawcę jest ściśle określony w umowie i zależy od indywidualnych ustaleń. Zazwyczaj jednak realizuje on prace kompleksowo, począwszy od załatwienia wymaganych formalności i przygotowania miejsca na budowę, przez zapewnienie niezbędnego sprzętu, narzędzi i materiałów, aż po prace budowlane i wykończeniowe inwestycji. Do jego zadań zwykle należy też:

  • zabezpieczenie terenu budowy,
  • przygotowanie kosztorysu,
  • nadzór nad wszystkimi prowadzonymi pracami,
  • sporządzenie listy potrzebnych materiałów,
  • wynajem maszyn i sprzętów budowlanych,
  • dostarczenie niezbędnych narzędzi,
  • zorganizowanie podwykonawców i specjalistów do realizacji kolejnych etapów inwestycji,
  • zdanie obiektu inwestorowi,
  • przeszkolenie administratora obiektu w kwestii zastosowanych urządzeń czy systemów.

Generalne wykonawstwo pozwala nie tylko na nadzór i realizację prac stricte budowlanych czy remontowych, ale też wykończeniowych. Obejmuje m.in. montaż systemów monitoringu, ogrzewania, wentylacji czy bezpieczeństwa.

Kiedy warto skorzystać z usług generalnego wykonawcy?

Istnieje wiele sytuacji, gdy przydaje się generalny wykonawca Hale magazynowe i przemysłowe oraz zakłady produkcyjne to zaledwie część z nich. Z usług wyspecjalizowanej firmy warto też skorzystać przy budowaniu warsztatów samochodowych oraz centrów dystrybucyjnych i magazynowych. To również polecane rozwiązanie, gdy planujesz remont lub modernizację obiektu przemysłowego. Ze względu na szeroki zakres prac oraz wielkość budynku samodzielne nadzorowanie i kompleksowa realizacja czynności remontowych może być bardzo trudna. Powierzenie specjalistom prac dotyczących polepszenia parametrów ochrony przeciwpożarowej i termoizolacyjnych, zmiany struktury pomieszczeń czy wyglądu obiektu pozwala oszczędzić cenny czas oraz daje gwarancję profesjonalizmu i skuteczności działania.

Jeśli poszukujesz wysokiej klasy generalnego wykonawcy z wieloletnim doświadczeniem w branży, sprawdź ofertę firmy Probis i ciesz się fachowo i kompleksowo zrealizowaną inwestycją.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne