Wilgoć w mieszkaniu to problem, który może skutecznie uprzykrzyć życie. Taki stan rzeczy negatywnie wpływa na estetykę pomieszczenia, dodatkowo wraz z pojawieniem się wilgoci z reguły pojawia się grzyb i pleśń co może mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Dlatego ważne jest szybkie i zdecydowane działanie. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy krok po kroku jak poradzić sobie z wilgocią.
Krok 1 – zadbaj o formalności
W pierwszym kroku warto pamiętać o kwestiach związanych z formalnościami takimi jak zgłoszenie szkody do administratora budynku (spółdzielni mieszkaniowej lub wspólny). Poza tym, jeśli mieszkanie jest ubezpieczone to warto zgłosić problem z wilgocią lub zalaniem do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Krok 2 – zlokalizuj przyczynę wilgoci
W kolejnym kroku należy zadbać o zlokalizowanie przyczyny występowania wilgoci. W przypadku zalania przyczyna z reguły jest oczywista. Natomiast zidentyfikowanie źródła wilgoci nie zawsze jest takie proste. Czasami, żeby zlokalizować źródło problemu potrzebna jest pomoc hydraulika lub osoby, która jest biegła w tematach ogólnobudowlanych. Przyczyną może być na przykład nieszczelna rura wodociągowa, niewystarczająco wydajna wentylacja lub niewystarczająca izolacja.
Krok 3 – zorganizuj osuszanie
Głównym zadaniem jest osuszanie oraz ewentualne odgrzybianie. Co prawda w przypadku drobnej wilgoci można próbować domowych sposobów takich jak regularne wietrzenie pomieszczeń lub usuwanie pleśni za pomocą octu. Niemniej jednak w przypadku mocnego zawilgocenia konieczne może być zgłoszenie się z prośbą o pomoc do profesjonalnej firmy. Taka firma wykonuje osuszanie za pomocą specjalistycznych osuszaczy powietrza (np. mogą to być osuszacze kondensacyjne, kompresorowe lub adsorpcyjne).
Krok 4 – odśwież pomieszczenie i monitoruj stan wilgoci
Po udanym osuszaniu można przeprowadzić drobne prace naprawcze takie jak oczyszczenie wszelkich pozostałości po grzybach, pleśni oraz innych zanieczyszczeniach. Czasami dodatkowo, może być konieczne wykonanie przemalowania. Ponadto, warto dokładnie sprawdzić izolacje, wentylacje orasz uszczelki wokół stolarki okiennej i drzwiowej.
Kluczowe jest stałe monitorowanie stanu wilgoci, zwłaszcza w tych pomieszczeniach, które były dotknięte problemem wilgoci.
Więcej na temat osuszania mieszkań można przeczytać na: https://dry-service.pl/wszystko-o-osuszaniu-mieszkan-i-domow/