Po zakończeniu budowy często okazuje się, że ukształtowanie terenu dookoła domu nie jest dla nas satysfakcjonujące. Rozkopany ogródek z widocznymi nierównościami lub stojącą wodą to nie najlepszy widok z okna domu. Podnoszenie i równanie terenu to istotny etap urządzania terenu dookoła domu lub chęci stworzenia idealnego trawnika. Do wszystkiego będą nam potrzebne dobre chęci, dobrej jakości materiały i czas. W jaki sposób można podnieść teren w ogrodzie i wokół domu?
Wybór materiału
Pierwszym etapem prac jest dobór odpowiedniego materiału do podnoszenia terenu, takich jak pospółka – czyli najzwyklejszy kopany piasek ze żwirowni bez zawartości gliny, czy piasek – materiał siany lub płukany o lepszych właściwościach przepuszczalnych dla wody niż pospółka. Warto pamiętać o tym, aby podczas wyboru stawiać na materiały, które doskonale przepuszczają wodę, aby rośliny, ani trawa nie zgniła. Czym charakteryzuje się pospółka? Ma ona doskonałe właściwości filtracyjne, a także doskonałą nośność. To sprawia, że nadaje się ona do podnoszenia terenu. Pospółka doskonale nadaje się do wymiany gruntu, do zasypania fundamentów w budownictwie ogrodowym oraz wielu innych sektorach budownictwa.
Wybór odpowiedniego dostawcy
Ważną kwestią jest wybór nie tylko kruszywa, ale także dostawcy, który dostarczy towarów najwyższej jakości. Materiały tego typu dostarcza żwirownia. Wystarczy ustalić potrzebną ilość oraz skontaktować się z obsługą w celu ustalenia dogodnego terminu dostawy. Zbyt pochopne wybranie firmy dostarczającej kruszywa może powodować szereg opóźnień oraz frustrację spowodowaną tym, że nie możemy przystąpić do wykonywania czynności w ogrodzie.
Podniesienie terenu
Kiedy materiały zasypowe zostały już dostarczone, można przystępować do procesu podnoszenia terenu. W tym celu należy skorzystać z najpopularniejszych narzędzi ogrodowych – łopaty, taczki, grabi oraz walca, dzięki któremu proces ten stanie się dokładniejszy. Takie urządzenia można wypożyczyć, dzięki czemu nie będziemy musieli kupować własnego sprzętu. W wybranych miejscach umieszczamy materiał zasypowy i wyrównujemy go. Jeżeli teren nadal nie jest równy- wówczas dokładamy żwiru lub pospółki, aby całość wyglądała perfekcyjnie.
Starania o piękny trawnik
Jeżeli wyrównanie terenu miało na celu poprawę wyglądu trawnika, warto zadbać o to, aby rosnąca na nim trawa czy rośliny miały dobre warunki do życia. W tym celu na przygotowany teren nawozimy czarnoziemem, a następnie siejemy trawę. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się doskonałym wyglądem trawnika i ogrodu. Oczywiście pamiętamy o prawidłowym i regularnym nawadnianiu oraz dosiewaniu trawy. Co ciekawe, wypożyczony walec do wyrównania gruntu przyda się także do siania trawy.
Wyrównywanie terenu to stosunkowo prosty i niedrogi zabieg, mający na celu przygotowanie gruntu pod prace brukarskie lub stworzenie perfekcyjnego ogrodu. Wystarczy wybrać materiał zasypowy, rzetelnego dostawcę, a po wykonaniu prac dbać o wygląd trawnika poprzez regularne nawadnianie i dosiewanie trawy.
Artykuł powstał między innymi w oparciu o informacje zawarte na Logmar.net