Strona głównaOgródSamodzielny montaż ogrodzenia - jak to zrobić?

Samodzielny montaż ogrodzenia – jak to zrobić?

Czy montaż ogrodzenia można wykonać samodzielnie? Przepisy nie zakazują takiej działalności, jednak warto wziąć pod uwagę, że do prawidłowej budowy płotu wymagana jest odpowiednia wiedza i doświadczenie.

Wiele zależy też od tego, jakiego rodzaju konstrukcję zdecydowaliśmy się wznieść na działce. Najłatwiejsze w instalacji są prefabrykowane panele ogrodzeniowe, które kupujemy wraz kompletem akcesoriów montażowych.

Montaż ogrodzenia z paneli

Płoty systemowe to trwałe, estetyczne i wygodne w eksploatacji konstrukcje, które są bardzo łatwe w montażu. Kupujemy je w sklepie budowlanym, hurtowni lub bezpośrednio u producenta w formie gotowej do złożenia. W komplecie znajdują się słupki ogrodzeniowe, wsporniki, przęsła oraz obejmy i śruby niezbędne do połączenia elementów. Do takiego zestawu możemy dokupić gotowe podmurówki, a także dopasowane bramy czy furtki. Ogrodzenia panelowe są jednymi z najtańszych konstrukcji dostępnych na rynku, a koszt budowy dodatkowo ogranicza fakt, że montaż ogrodzenia możemy przeprowadzić samemu. Nie oznacza to jednak, że takiej operacji może podjąć się każdy – niezbędna jest tutaj odpowiednia wiedza techniczna oraz umiejętności manualne. Niekiedy warto jest zatem zlecić budowę profesjonalnej ekipie, która z tym zadaniem poradzi sobie szybko i sprawnie, nie inkasując za usługę wygórowanej kwoty.

Jak zbudować ogrodzenie samodzielnie?

Decydując się na samodzielną budowę ogrodzenia z paneli, zacznijmy od przygotowania graficznego planu, za pomocą którego wyliczymy dokładnie ilość potrzebnego materiału oraz zlokalizujemy miejsca, w których mają stanąć elementy nośne konstrukcji. Drugi ważny etap to odpowiednie przygotowanie podłoża, polegające na wyrównaniu gruntu i usunięciu z ziemi wszelkich przeszkód. Najistotniejszym elementem budowy jest prawidłowe osadzenie słupków ogrodzeniowych – w tym wypadku techniki postępowania mogą być różne. Do wyboru mamy wkopanie słupków w ziemi lub osadzenie ich w betonowym fundamencie. Montaż ogrodzenia kończymy na przykręceniu do słupków przęseł – służą do tego specjalne obejmy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne