Któż z nas nie chciałby mieć własnego domku letniskowego, w jakiejś urokliwej miejscowości. Z całą pewnością każdy, aczkolwiek większość z nas z góry zakłada, że nie będzie go na to po prostu stać. Nic bardziej mylnego. Własny domek letniskowy, może mieć każdy z nas, aczkolwiek trzeba liczyć się z pewnymi kosztami, jak chociażby zakupienie działki w interesującej nas okolicy, uzyskanie niezbędnych pozwoleń jeśli to konieczne, zakupienie projektu domku letniskowego, czy też ostatecznie jego budowa. Niemniej jednak przy odrobinie wyobraźni i zaangażowania, można ostatecznie stać się posiadaczem własnego domku letniskowego, idealnego do spędzania urlopu z dala od miejskiego zgiełku.
Działka pod domek letniskowy.
W pierwszej kolejności będziemy musieli określić lokalizację naszego domku i postarać się nabyć działkę w dobrym miejscu i przystępnej cenie. Bardzo często trafiać się tutaj mogą różnorodne okazje. Możemy na przykład wejść w posiadanie działki w ciekawym miejscu w ramach spadku. Może też ktoś z członków rodziny posiadać takową i chcieć ją akurat sprzedać w przystępnej cenie. Ostatecznie pozostaje nam rynek wtórny. Tutaj jednak musimy liczyć się z tym, iż działki pod domki letniskowe w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowościach będą bardzo kosztowne. Jednakże zagłębiając się w temat i polując na wyjątkowo okazje, możemy taką działkę nabyć już nawet za ok. 20.000 PLN, co w tym przypadku jest ceną absolutnie przyzwoitą.
Projekt domku letniskowego.
Jeśli już będziemy w posiadaniu odpowiedniej działki, warto jeszcze zaopatrzyć się w odpowiedni projekt domku letniskowego. Bez tego w zasadzie także można postawić domek, niemniej jednak jego jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli zależy nam na komfortowym spędzaniu czasu urlopu wraz z rodziną, warto jednak wyłożyć nieco więcej pieniędzy, zarówno na sam projekt jak i na budowę. Dzięki temu nasz domek będzie wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje, zaś czas w nim spędzony nie będzie dla nas w żadnym przypadku utrudniony ciągłymi awariami. Ciekawe i atrakcyjne projekty domków letniskowych znajdziemy na przykład na stronie biura projektowego horyzont.com.
Niezbędne pozwolenia.
Ostatecznie pozostanie nam uzyskać ewentualne niezbędne pozwolenia, jeśli nasz domek przekracza wymiary dopuszczalne w prawie budowlanym do budowy bez pozwolenia. Niemniej jednak obecnie nie stanowi to już większych problemów, bowiem w niektórych okolicznościach, nie jest wymagane pozwolenie na budowę na jedynie jej zgłoszenie. Ma to miejsce w przypadku, kiedy dany zakres oddziaływania danego budynku będzie mieścić się w całości na terenie naszej działki (po więcej przepisów odsyłamy do aktualnej ustawy o prawie budowlanym – http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf). Z pozostałych formalności, warto jeszcze zadbać o podłączenie niezbędnych mediów do naszej działki, takich jak prąd, woda, czy też nawet gaz, jeśli jest taka możliwości. z całą pewnością przyczyni się to do podniesienia komfortu korzystania z naszego domku letniskowego.
Budowa domku letniskowego.
Skoro już ogarniemy wszystkie formalności związane z projektem, pozwoleniami, zgłoszeniami i podprowadzeniem niezbędnych mediów do działki, pozostanie nam jeszcze ostatecznie budowa naszego domku. Z całą pewnością będzie ona pochłaniać zdecydowanie największe koszty, wobec czego warto się tutaj przygotować na wydatek nawet do 50.000 PLN. Oczywiście jest to kwota uzależniona od wielkości i standardu domku. Możliwe będzie zbudowanie domku w mniejszej cenie, ale także i w dużo większej. Podana kwota jest w pewnym sensie uśrednieniem. Za te pieniądze postawimy średniej wielkości domek, w którym z powodzeniem wypocznie czteroosobowa rodzina, bez zbędnych niedogodności. Mówimy tutaj oczywiście o kwocie w przypadku budowy domku przez firmę zewnętrzną. Zawsze więc możemy uszczknąć nieco z tej kwoty poprzez pracę własną na budowie, co z reguły jest bardzo opłacalne.
Podsumowanie
Reasumując, budowa domku letniskowego może i nie należy do najtańszych rozwiązań, niemniej jednak przy odrobinie zaangażowania i własnej pracy na przykład podczas budowy, będziemy mogli zaoszczędzić całkiem spore pieniądze. Generalnie, jeśli dobrze się postaramy, to własny domek letniskowy będziemy mogli wystawić już za około 50 tys. złotych łącznie. Cena ta zakłada wszystkie formalności, materiały, budowę, oraz sam projekt domku letniskowego. Jest to więc kwota stosunkowo przystępna, szczególnie jeśli komuś bardzo zależy na spokoju i ciszy podczas urlopowego wypoczynku.