Styl eklektyczny we wnętrzach
Osobiście uwielbiam mieszać stylistyki i tworzyć z nich eklektyczne, oryginalne wnętrza.
Trzeba jednak wiedzieć jak to robić. Ten styl wymaga ogromnej delikatności i wyczucia. Nie wystarczy mieszać wszystkiego ze wszystkim, aby nazwać tę estetyką eklektyzmem. To musi być zrobione naprawdę zgrabnie i ze smakiem. W innym wypadku otrzymamy chaotyczną przestrzeń pozbawioną stylu.
Łatwo jest stworzyć dobrze prezentującą się przestrzeń, gdy trzymasz się jednej stylistyki, ale co z wnętrzami, w których się je miksuje? Nie jest to łatwa sztuka, ale warta świeczki. Dlaczego? Pokój o takim wystroju jest o wiele bardziej wyrazisty niż jakikolwiek inny rodzaj dekorowania przestrzeni. Eklektyczne wnętrza oddają naszą osobowość, prawdziwe pasje, podejście do życia. Taka przestrzeń jest wszystkim tym , co kochamy i kim jesteśmy, więc w konsekwencji oddaje nas samych. Z czego to wynika? W stylu eklektycznym możesz łączyć swoje ulubione meble, akcesoria, kolekcje i przedmioty z różnych okresów, stylów i materiałów.
Na co uważać podczas projektowania pokoju w stylu eklektycznym?
Ta estetyka wymaga pewnego rygoru i dobrego planu. Aby wystrój był udany, należy pamiętać o wszystkich zasadach dotyczących spójności, biorąc pod uwagę proporcje i skalę pomieszczenia, punkty centralne i meble, które skomponują twój wystrój.
Takie powiązania i spójności można stworzyć na kilka sposobów: poprzez kolorystykę, materiały lub tematykę. Oznacza to, że wszystkie meble i dekoracje we wnętrzu, pomimo wyraźnych różnic, powinny mieć elementy wspólne. Jeżeli decydujemy się na to, aby był to kolor, to np. wszystkie akcesoria i wyposażenie wnętrz powinny być w jednolitej kolorystyce, np. szarej czy białek. W takim przypadku nawet odległe od siebie stylistycznie meble, ale w tym samym kolorze, będą dawały wrażenie silnego powiązania.
Innym rozwiązaniem jest motyw przewodni. Oznacza to, że możemy łączyć różne kolory i wzory, ale oscylujące w klimacie np. vintage czy etnicznym.
Trzecią opcją jest powiązanie materiałowe. W takiej sytuacji kolor i motyw przewodni ma mniejsze znaczenie, niż np. materiał z jakiego wykonane jest wyposażenie wnętrz. Jeżeli zdecydowana większość przedmiotów w pomieszczeniu będzie z drewna, w dodatku z podobnego gatunku, wtedy fakt czy są to meble z różnych okresów nie będzie grał większej roli. Dla odbiorcy powinien być to spójny obraz.