Strona głównaBudownictwoTynkowanie maszynowe - oszczędzaj czas i pieniądze

Tynkowanie maszynowe – oszczędzaj czas i pieniądze

Profesjonalne wykończenie ścian to pierwszy krok do uzyskania stylowego wyglądu ścian we wnątrz lub z zewnątrz budynku. Jednak zadanie to wymaga umiejętności i cierpliwości. Pęknięcia i nierówne powierzchnie, które często pojawiają się po tynkowaniu, stają się dużo bardziej widoczne po ich pomalowaniu, co nie wygląda estetycznie. Dlatego niezwykle ważne jest użycie odpowiednich metod tynkowania, aby uzyskać gładką i zwartą powierzchnię. Niezbędna jest też analiza kosztów danej metody na odpowiednim metrażu budynku.

 Jakie metody tynkowania są lepsze — maszynowe czy ręczne?

Tynkowanie można wykonać maszynowo (za pomocą maszyn tynkarskich) lub ręcznie. Metody tynkowania różnią się od  siebie sposobem nakładania na ścianę. Reszta prac wygląda podobnie.  Zazwyczaj, tynkowanie ręczne nadaje się do pracy  w okolicznościach, w których zastosowanie tynkowania przy użyciu maszyn jest niemożliwe. Do zalet tej metody należy  z pewnością  możliwość tynkowania w małych pomieszczeniach oraz korzystna cena usług, która w takiej sytuacji wychodzi najbardziej ekonomicznie. Jednak ma również swoje wady, np. długi czas prac, co jest szczególnie istotne w przypadku tynkowania pomieszczeń o większych rozmiarach. Obecnie coraz częściej zastępuje się tynk ręczny jego maszynowym odpowiednikiem.

Nanoszenie tynku maszynowego nie jest trudnym zajęciem, choć wymaga wprawy. Prace tynkarskie warto więc zlecić doświadczonej ekipie wykonawczej, np. firmie Sebda https://sebda.pl, specjalizującej się w tynkowaniu maszynowym. Aplikacja tynku jest dziś znacznie szybsza dzięki użyciu specjalnego agregatu, którym nakłada się tynk na ściany i sufit. Szczególnie szybkość prac ma znaczenie w przypadku większych powierzchni ii pilnych terminów.  Doświadczona ekipa tynkarzy może wytynkować nawet 100 m2 dziennie. Taki wynik nie jest możliwy do uzyskania w przypadku ręcznego nakładania tynku.

Tynki maszynowe cementowo-wapienne czy gipsowe?

Tynki cementowo-wapienne

Tynki cementowo-wapienne cechują się dużą chropowatością struktury, jednak ze względu na wysoką paro-przepuszczalność świetnie regulują mikroklimat w pomieszczeniach. Gdy w czasie niepogody jest duża wilgotność powietrza, tynki cementowo-wapienne wchłaniają wilgoć powietrza, wchłaniając ją do wnętrza, gdy powietrze w pomieszczeniu staje się suche.

W przypadku tynków maszynowych cementowo-wapiennych nakłada się kilka warstw — dwie lub trzy w zależności od kondycji ścian. Dzięki temu można usunąć wiele nierówności oraz krzywizn powstałych na powierzchniach murowych. Tynki na bazie cementu dobrze  sprawdzają się na podłożach wykonanych z cegły oraz betonu.

Tynki gipsowe

W wielu dzisiejszych konstrukcjach gips zastąpił wapno i cement jako wybrany materiał tynkarski. Skład tego tynku to gips, modyfikatory i woda. Jedną z atrakcyjnych cech gipsu, jest jego zdolność do rozszerzania się po aplikacji, co zapobiega kurczeniu się  i pęknięciom. Tynki maszynowe gipsowe, które są gładsze od cementowo-wapiennych wykonuje się jednowarstwowo nie wymagając dalszego nakłądania gładzi. Maszynowy tynk gipsowy stosuje się  jedynie do wnętrz budynków.   Tynk stosowany w konstrukcjach może mieć różnorodne wykończenia i fakturę. Zależy to od tego, czy tynk nakłada się na powierzchnie zewnętrzne, czy wewnętrzne. Tynk strukturalny jest często stosowany na powierzchniach zewnętrznych, podczas gdy gładsze wykończenia są pożądane we wnętrzach. Tynki gipsowe mogą też  różnić się składem materiału, w zależności od przeznaczenia w celu zapewnienia większej szczelności.

Obecnie piasek, wapno i gips są powszechnymi środkami wiążącymi. Kruszywa, takie jak piasek i żwir, można dodać do struktury. Istnieją również inne składniki, które można dodać do mieszanki tynków w celu poprawy elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie.

 Na co zwrócić uwagę wybierając tynki maszynowe?

Przede wszystkim na czas wykonania usługi i cenę, Choć ceny wykonania tynków metodą tradycyjną i maszynową są porównywalne, to jednak  w przypadku tynków maszynowych zaoszczędzimy na koszcie zatrudnienia ekipy ze względu na jej krótszy czas pracy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jakość powstałego tynku. W betoniarce w każdej przygotowanej partii może być ona inna, podczas gdy tynk maszynowy powstający w agregacie tynkarskim ma takie same właściwości na wszystkich powierzchniach, ze względu na jednorodność mieszanki wykorzystywanej do jego przygotowania.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne