Strona głównaOgródJak założyć oryginalny ogród skalny? Jakiego rodzaju kamieni użyć?

Jak założyć oryginalny ogród skalny? Jakiego rodzaju kamieni użyć?

Każdy właściciel ogrodu marzy o tym, by jego przydomowa przestrzeń prezentowała się jak najlepiej. W związku tym sadzimy coraz to nowe kwiaty, inwestujemy w piękne wyposażenie oraz dbamy o odpowiednie rozstawienie ozdób. Poza tym jednym z najpopularniejszych sposobów na wzbogacenie każdego ogrodu jest inwestycja w skalniak. Ta pozornie prosta kompozycja wprowadzi do przestrzeni nieco indywidualności i będzie stanowić oryginalne uzupełnienie każdej kompozycji. Właśnie dlatego, poniżej dowiesz się, jak samodzielnie zbudować ogród skalny.

Wzniesienie

Zanim zaczniemy przekopywać nasz ogród, warto poświęcić chwilę na dokładne rozplanowanie przestrzeni. Stworzony przez nas skalniak ma przede wszystkim naśladować naturalne wzniesienie, dlatego jego lokalizacja nie może być przypadkowa. Najlepiej, żeby usypana przez nas skarpa miała stosowne oparcie, dzięki czemu lepiej wkomponuje się w całą aranżację. Może to być płot, ściana domu, czy element ogrodzenia. Poza tym trzeba również dopasować jego wielkość do metrażu samego ogrodu. Zbyt duży zniszczy całą kompozycję, natomiast za mały nie będzie odpowiednio wyeksponowany.

Pierwsze prace

Na początku budowy wyznaczamy zarys tworzonego wzniesienia. Następnie przechodzimy do usunięcia warstwy zbyt żyznej ziemi i zajmujemy się podkładem. Dzięki niemu nasz skalniak zyska swego rodzaju fundament, który podtrzyma całą konstrukcję. Jest to warstwa niewidoczna, dlatego do jej stworzenia możesz użyć po prostu gruzu. Podkład musi znaleźć się w dole o głębokości około 30 cm. Aby uniknąć nadmiernej wilgoci, nasze oparcie izolujemy za pomocą specjalnej folii. Całość zasypujemy ziemią dostosowaną do wymagań roślin, które chcemy zasadzić.

Wybór kamieni

Kamienie to element, który stanowi jeden z głównych budulców naszego skalniaka i znacząco wpływa na jego estetykę. Całą konstrukcję zaczynamy tworzyć od największych kamieni. W tym przypadku świetnie sprawdzą się na przykład monolity do ogrodu https://stonesgarden.pl/kamienie/monolity. Podczas wyboru skał powinniśmy kierować się dwoma głównymi kryteriami – dopasowaniem do estetyki pozostałej części ogrodu oraz odczynem podłoża. Jeśli nie jesteś pewien, jaki odczyn sprawdzi się najlepiej, postaw na skały obojętne, takie jak na przykład łupek kwarcytowy https://stonesgarden.pl/kamienie/lupek-kwarcytowy. Pamiętaj, że skalniak ma przede wszystkim tworzyć harmonijną część Twojego ogrodu. Dlatego, aby nadać całości malowniczego charakteru, w miarę możliwości załóż swój skalniak w pobliżu miejsca wypoczynku, bądź kolorowych rabat. Całą konstrukcję możesz dopełnić uroczą dróżką, w skład której wejdą klasyczne otoczaki białe https://stonesgarden.pl/otoczaki/thasos-white-otoczak-20-40-mm.html lub nieco bardziej ekstrawagancki grys dalmatyńczyk.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne