Strona głównaBudownictwoCzyszczenie i konserwacja kamienia oraz marmuru

Czyszczenie i konserwacja kamienia oraz marmuru

Kamień oraz marmur to tworzywa bardzo narażone na wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia, dlatego należy regularnie poddawać je pielęgnacji. Poznają Państwo wszelkie tajniki związane z ich czyszczeniem i konserwacją, aby na długie lata utrzymać ich blask i jakość.

Czyszczenie i konserwacja marmuru

Wszystkie powierzchnie marmurowe należy myć przede wszystkim ciepłą wodą, dzięki czemu usunięte zostaną z nich wszelkie zabrudzenia. Po umyciu przecieramy je miękką szmatka, żeby nie dokonać na nich żadnego zniszczenia lub zadrapania. W celu wytarcia większych powierzchni marmurowych mogą Państwo użyć skórzanej irchy, co z pewnością ułatwi przecieranie smug. Co pewien czas, najlepiej co kilka miesięcy zalecane jest użycie wody z dodatkiem środka myjącego, który dokładniej oczyści kamień. Po dokonaniu tych wszystkich czynności powierzchnię należy wysuszyć, a następnie dokonać konserwacji środkami na bazie wosku lub żywicy. Zabieg ten jest konieczny wtedy, gdy marmur został przez nas wyczyszczony przy użyciu środka lekko ścierającego, ponieważ wtedy jego powierzchnia jest całkowicie niezabezpieczona.

Wyciąganie blasku z kamienia

W przypadku, gdy czyścimy marmur o matowej powierzchni, zalecane jest zastosowanie specjalnego środka, który ożywi powierzchnię owego kamienia. Nakłada się go bezpośrednio na kamień, po czym należy zaczekać na wstępne zaschnięcia. Po tym poleruje się go narzędziami kamieniarskimi, póki nie uzyskamy pożądanego efektu. Te i wiele innych produkty jest dostępnych w zakładach kamieniarskich oraz innych sklepach specjalizujących się w sprzedaży kamienia i marmuru. Najlepsze środki znajdziecie Państwo na stronie Akemi.com, a konkretnie pod tymi linkami:

https://www.e-akemi.com

https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html

Marka ta działa na rynku już od prawie 80 lat i zajmuje się produktów do czyszczenia, zabezpieczania i impregnacji kamienia naturalnego oraz sztucznego, dlatego można jej z całą pewnością zaufać.

Usuwanie głębokich rys z powierzchni

Głębsze zarysowanie lub uszkodzenie na powierzchni marmuru można bez problemu naprawić z użyciem tlenku cyny lub samej cyny. Środek ten możemy również znaleźć pod nazwą zwyczajową proszkowany kit. Po nałożeniu i wyschnięciu cyny należy daną powierzchnię zeszlifować tarczą szlifierską.

Bardzo często pracując z powierzchniami marmurowymi możemy natrafić na głębokie rysy. Najlepszą opcją jest wypolerowanie całej powierzchnię marmuru, a następnie jej ponownej impregnacji. Polerując daną powierzchnią należy starannie wyznaczyć punkty załamań, aby ewentualne zmiany barwy nie wyróżniały się.

Podsumowanie

Marmur jak i każdy inny kamień jest powierzchnią, o którą przede wszystkim należy regularnie dbać. Czyszczenie i nakładanie środków konserwujących pozwoli uniknąć drastycznych “operacji” na kamieniu, ponieważ zawsze lepsza jest zwykła profilaktyka. Korzystajmy z dostępnych preparatów i pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, aby przypadkiem nie dokonać uszkodzenia kamienia w czasie jego czyszczenia.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne