Strona głównaMebleJak wybrać odpowiednią sofę?

Jak wybrać odpowiednią sofę?

Kupowanie mebli do domu to dla jednych czysta przyjemność, a dla innych smutna konieczność. Do tej pierwszej kategorii zwykle zaliczają się kobiety. Uwielbiają wyposażać swoje wnętrza w ładne meble i dekoracje, godzinami szukając inspiracji. Z kolei mężczyźni mają zdecydowanie mniej cierpliwości. Jakaś ich część ma swoją wizję aranżacji wnętrza, ale zdecydowana większość panów zdaje się na gust partnerki i to im pozostawia zadanie wyboru stołów, krzeseł, sof czy szafek. W tym tekście przeanalizujemy temat zakupu sofy. Zwrócimy uwagę na najważniejsze różnice pomiędzy tymi meblami, a także na to, jak wybrać wygodną, funkcjonalną i pasującą do wnętrza sofę.

 

Co musimy wiedzieć wybierając sofę

Po co kupujemy nowoczesne sofy? Dwa najważniejsze powody to wygoda siedzenia i ładny wygląd, pasujący do wystroju pomieszczenia. Zacznijmy więc od komfortu korzystania. Trzeba podkreślić, że dla jednych osób sofa może być bardzo wygodna, a dla innych już mniej. Największy wpływ ma tutaj wzrost użytkowników i może to być problemem, jeśli domownicy znacznie się nim różnią. Osoby wysokie preferują głębokie siedziska, ponieważ wtedy mają wygodne podparcie dla większej części nóg. Osoby niskie wygodniej będą się czuć, siedząc na sofie płytkiej. Dlatego na jednej kanapie wygodnie będzie się siedzieć Twojej żonie/mężowi, a Tobie już nie. Czasami trzeba pójść na kompromis i znaleźć rozwiązanie pośrednie. Równie ważną rzeczą jest oparcie. Poduszki w tym miejscu powinny być wystarczająco wysokie, żeby zapewniać odpowiedni komfort dla kręgosłupa. Biorąc pod uwagę te informacje, warto wybrać się do sklepu całą rodziną, tak by każdy domownik mógł wypowiedzieć się na temat wygody kupowanej sofy.

Jeśli sofa jest dla nas wygodna i podoba nam się, można przejść do jej konstrukcji. Sofa może być wypełniona gąbką, sprężynami kieszeniowymi, falistymi, typu bonell lub elastycznymi taśmami siedziskowymi. Zdecydowanie najmniej wygodna jest zwykła gąbka, pod którą znajduje się płyta. Dlaczego? Siedząc na kanapie stopniowo odkształcamy gąbkę, co widać po pewnym okresie użytkowania, gdy jej warstwa jest znacznie cieńsza. Za tym rozwiązaniem przemawia jedynie cena. Znacznie bardziej funkcjonalne są sprężyny kieszeniowe, które działają niezależnie od siebie. Tym się różnią od typu bonell. Sprężyny są ze sobą połączone i obojętnie w którym miejscu usiądziemy, obciążane są wszystkie. Jednak jest to dużo bardziej zaawansowana technologia niż zwykła gąbka i wykorzystywana już od dłuższego czasu.

Bardzo ważna jest jakość wykorzystywanych przy produkcji sofy materiałów. Chcemy, żeby służyła nam przez lata i cały czas wyglądała jak najlepiej i była tak samo wygodna, jak na początku. Jeśli mamy zwierzęta lub dzieci to rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup kanapy, której tapicerkę łatwo wyczyścić. Psy i koty to często źródło sierści która na przestrzeni lat negatywnie wpływa na tapicerkę naszych mebli.  A nasze pociechy? Szczególnie te najmłodsze to źródło różnych ciekawych pomysłów, ale nie do końca idealnych dla porządku. Może właśnie dzisiaj dziecko, które przez pięć minut przestaniemy pilnować, odkryje swój talent artystyczny i zabawi się w Picassa lub Salvadora Dali? Plamy z farby, kreski narysowane kredkami, plamy kleju to nic dobrego dla kanapy. Dlatego, jeśli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta to warto zainwestować w tapicerkę, którą łatwo czyścić. Nie chcemy przecież, żeby mebel za którego zapłaciliśmy parę tysięcy złotych został zniszczony już w pierwszym roku użytkowania.

W sieci można znaleźć dużo sklepów oferujących najróżniejsze sofy: skandynawskie, tradycyjne, nowoczesne, z funkcją spania, a nawet dedykowane do loftów. Jeśli ciekawi Cię klimat skandynawski to sprawdź ten adres https://www.najmeble.pl/sofy-skandynawskie-modne-propozycje. Znajdziesz tam różne propozycje sof i innych mebli do nowoczesnych wnętrz.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne