Strona głównaWnętrza4 pomysły na kuchenną ścianę

4 pomysły na kuchenną ścianę

Ściany w kuchni są szczególnie narażone na trudne do usunięcia zabrudzenia. Wśród najtrudniejszych są tłuste i mokre plamy z przygotowywanego jedzenia oraz przebarwienia, które powstają na skutek działania wysokiej temperatury nad kuchenką.  Aby ściany wyglądały ładnie i schludnie konieczne jest zabezpieczenie ich w taki sposób, aby były nie tylko chronione ale również świetnie prezentowały się. Podpowiadamy jakich materiałów najlepiej użyć.

 

Farby

W naszych domach najczęściej malujemy ściany farbami. W pokojach korzystamy z farb akrylowych, natomiast w przypadku kuchni lepiej skorzystać z farb specjalistycznych. Najlepiej sprawdzają się farby wodoodporne i zmywalne pokrywające powierzchnię warstwą, która nie przepuszcza wilgoci, ale pozwala jej oddychać. Dodatkową zaletą takich farb jest możliwość ich umycia. Większość zabrudzeń, które standardowo pojawiają się w kuchniach można zmyć ze ściany za pomocą wilgotnej ściereczki.

 

Płytki ceramiczne

Od kilkudziesięciu lat najlepszym przyjacielem kuchennych ścian są płytki ceramiczne. W połowie XX wieku na ścianach pojawiało się to, co akurat „rzucili” na półki sklepowe, natomiast dziś można wybierać spośród setek różnych wzorów i kolorów. Płytki ceramiczne można wykorzystać zarówno w kuchniach domowych jak i w restauracjach czy zakładach, gdzie przygotowywana jest żywność. W firmach najlepiej sprawdzają się ściany w pełni pokryte płytkami, które ułatwiają utrzymanie czystości i sterylności pomieszczenia. W domach jednak duża ilość płytek nie prezentuje się najlepiej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest pokrycie płytkami tylko niewielkiej części ścian np. tylko w przestrzeni między górnymi a dolnymi szafkami, wokół stołu czy kuchenki.

 

Mozaika szklana

Jeśli płytki ceramiczne wydają nam się nieatrakcyjne, to może warto postawić na szkło? Obecnie coraz większą popularnością cieszą się mozaiki szklane. W sklepach dostępne są mozaiki w różnych wzorach i kolorach. Można kupić jednokolorowe, proste zestawy, które po zamontowaniu tworzą gładką powierzchnię. Są też takie, które zamieniają ścianę w cudowny obraz. Mozaika szklana podobnie jak płytki ceramiczne nie powinna być układana na całej powierzchni ścian, ponieważ może stać się przytłaczjąca.

 

Panele szklane

Inną formą szklanej ozdoby na ściany kuchenne są panele. W sprzedaży dostępne są panele przezroczyste lub kolorowe. Niektóre z nich posiadają dodatkowo nadruki, dzięki którym w kuchni pojawiają się malowidła ścienne. Panele szklane wymagają nieco zachodu podczas montażu, niemniej jednak doskonale sprawdzają się podczas codziennego użytkowania. Są odporne na wysoką temperaturę, łatwo można je wyczyścić i przede wszystkim są trwałe. Panele wykonane są ze specjalnie klejonego lub hartowanego szkła, co sprawia, że trudno je uszkodzić.

Ściany kuchenne są narażone na działanie wilgoci, tłuszczu oraz wielu innych zabrudzeń. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie całej ich powierzchni. Wysokiej jakości farby, płytki czy panele mogą sprawić, że kuchnia stanie się nie tylko ładna, ale przede wszystkim bardziej funkcjonalna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne