Strona głównaWnętrzaJak wybrać abażur do dziecięcego pokoju?

Jak wybrać abażur do dziecięcego pokoju?

Abażur to ponadczasowy element wystroju wnętrza. Jeszcze kilkanaście lat temu mógł się kojarzyć z babcinymi lampami i czymś co odchodzi do lamusa. Tymczasem dzisiaj lampy abażurowe przyjmują nowoczesne formy i bardzo dobrze sprawdzają się w modernistycznych loftowych oraz minimalistycznych wnętrzach. Co ciekawe, abażury bardzo dobrze sprawdzają się w dziecięcych wnętrzach i to właśnie o tym jak wybrać abażur do dziecięcego pokoju dowiesz się z tego artykułu.

Jakie abażury są do wyboru?

Wybierając abażur (niezależnie od tego w jakim pomieszczeniu zostanie umieszczony) warto mieć na uwadze, że kluczowy jest jego wymiar. Producent abażurów zaleca, aby klosz był co najmniej o półtora centymetra szerszy od podstawy. Jest to oczywiście pewne uogólnienie i równie dobrze sprawdzają się szersze abażury. Jednak raczej należy unikać węższego klosza od podstawy, gdyż taka lampa wygląda nieco karykaturalnie.

Kształt abażurowej lampy ogranicza jedynie wyobraźnia i można się spotkać z wszelakimi wzorami. Tak czy inaczej, najczęściej jest to projekt przypominający walec, stożek, kwadrat lub tak zwany diament.

Poza rozmiarem i kształtem, kluczowy jest oczywiście materiał. Abażury słyną z delikatnej tkaniny, która podkreśla kunszt wykonania lampy. Z reguły materiałem służącym do wyprodukowania abażuru jest len, poliester lub gruba bawełna. Jednak w nieco bardziej ekonomicznej wersji bardzo dobrze sprawdzają się modele wykonane z folii PCV.

Klasyka w nowoczesnej odmianie w sam raz do dziecięcego pokoju

Abażurowe lampy stawiane na stolikach kojarzą się głównie z wnętrzami rodem z okresu między wojennego. Tymczasem współczesne abażury to nowoczesne podejście do abażuru. Lampy są zaprojektowane w minimalistyczny sposób idealnie pasujący do surowych nowoczesnych wnętrz. Każdy nowoczesny producent lamp projektuje abażury z modernistycznym podejściem niczym nie przypominającym tego co kojarzy nam się z klasyką.

Pojawia się pytanie, dlaczego lampy abażurowe tak dobrze sprawdzają się w dziecięcych pokojach? Odpowiedź jest dosyć prosta. Każdy współczesny producent abażurów na lampkach tego typu chętnie umieszcza dziecięce wzory. Lampy wykonane z folii PCV idealnie nadają się do tego by upiększyć je za pomocą dinozaurów, gwiazdek, kotów, piesków, serduszek oraz wielu innych tego typu dziecięcych wzorów. Efekt jest taki, że abażurowe lampy na stałe weszły do kanonu urządzania dziecięcego pokoju.

Jak wybrać lampę abażurową dla dziecka?

Ważne, aby sposób zaaranżowania dziecięcego pokoju był spójny i harmonijny. Kolor oraz styl lampki powinien pasować do mebelków, koloru ścian oraz ogólnego stylu w jakim jest urządzony pokoik.

Poza tym, warto pamiętać o tym, że oświetlenie dziecięcego pokoju nie powinno ograniczać się do jednej lampki stawianej na biurku. Oświetlenie powinno być tak rozmieszczone, aby w razie potrzeby dostarczało potrzebną ilość światła do zabawy, do nauki oraz także podczas zasypiania. Jak wiadomo dla wielu dzieci lampka nocna ma duże znaczenie, gdyż nie lubią zasypiać przy zgaszonym świetle. W związku z tym jedna lampka na biurku oraz jedna dodatkowa przy biurku to prawdziwe minimum jakie powinno się znaleźć w dziecięcym pokoju. W większości przypadków potrzebne jest też jedno główne oświetlenie sufitowe, które dostarcza wymaganą ilość światła po zmroku. Podsumowując, warto tak rozmieścić oświetlenie, aby było funkcjonalne. Ograniczanie punktów świetlnych nie jest praktyczne.

Jeśli chodzi o wybór materiału z jakiego ma być wykonany abażur to tutaj sprawa jest dosyć klarowna. Większość dziecięcych lamp jest wykonana z praktycznej folii PCV, która jest łatwa w czyszczeniu. Len, bawełnę oraz poliester można zostawić dla innych pokoi. W dziecięcym pokoju elegancja nie jest najważniejsza. Tutaj króluje praktyczność.

Fakt, że to praktyczność wygrywa nad elegancją nie oznacza, że wygląd lampki jest bez znaczenia. Wprost przeciwnie. Szeroki wybór dziecięcych wzorów pozwala wybrać taką lampę, która będzie się dziecku podobała. Dzięki temu, że jest tak wiele dziecięcych wzorów do wyboru to abażur może posłużyć jako pomysł na prezent. Można też wybrać wymarzony wzór wspólnie z dzieckiem. Dobra zabawa podczas wyboru wzorów jest gwarantowana!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne