Strona głównaBudownictwoGdzie jest potrzebna dobra wentylacja?

Gdzie jest potrzebna dobra wentylacja?

Wentylacja to pojęcie, które obejmuje cyrkulację powietrza czyli swobodny jego przepływ lub wymianę pomiędzy pomieszczeniami a szczególnie pomiędzy wnętrzem a przestrzenią na zewnątrz budynku. Kiedy szczególnie trzeba zadbać o przepływ powietrza i jakie elementy wentylacji należy wtedy zastosować?

Powietrze w pobliżu pieców

Nie od dziś wiadomo, że do utrzymania płomienia jest potrzebny tlen. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w miejscach, gdzie są zamontowane urządzenia grzewcze była dobra wentylacja. Stąd w bliskim sąsiedztwie kotłów gazowych, kuchenek gazowych czy też gazowych podgrzewaczy wody użytkowej należy stosować kratki wentylacyjne połączone z otworem kominowym lub rurą wentylacyjną. Takie rozwiązanie jest obecnie standardem a nawet wymogiem w budynkach mieszkalnych. Dlaczego jest to takie istotne?

Jak już wspomnieliśmy, urządzenia wytwarzające płomień zużywają tlen. Jednocześnie tlen jest niezbędny ludziom i zwierzętom przebywającym w pomieszczeniu. Zarówno spalanie paliwa (na przykład gazowego) jak i oddychanie powoduje przetwarzanie tlenu w dwutlenek węgla. Przy braku wystarczającej ilości powietrza z pieca może zacząć wydobywać się tlenek węgla, czyli tzw. czad, który jest zabójczy dla człowieka. W dodatku jest gazem bezwonnym, więc jego obecność jest niewykrywalna przez ludzki nos. Właśnie dlatego montuje się kratki wentylacyjne. Można je umieścić na przykład na ścianie z dostępem do przewodu kominowego lub w suficie i podłączyć do niej kanał lub rurę wentylacyjną wyprowadzoną na zewnątrz. Dostępne są kratki o różnych kształtach (na przykład okrągłe, prostokątne lub kwadratowe), o użebrowaniu prostym lub skośnym.

W dodatku wiele osób popełnia kardynalny błąd, kiedy kierowani źle rozumianą oszczędnością ciepła zasłaniają i uszczelniają otwory lub inne elementy wentylacji. Może to doprowadzić do tragedii. Warto wspomnieć, że dopływ świeżego (nawet mroźnego) powietrza wcale powoduje wyziębienia pomieszczeń, ale wręcz sprzyja utrzymaniu właściwej temperatury i dobrego samopoczucia mieszkańców.

Z kolei w drzwiach łazienki, w której jest zamontowany gazowy, przepływowy ogrzewacz wody (używanej na przykład do kąpieli czy mycia rąk) powinno się zamontować kratki wentylacyjne drzwiowe. Swobodny przepływ powietrza w łazience nie tylko utrudni powstawanie tlenku węgla, ale również zapobiegnie nadmiernemu zawilgoceniu ścian czy elementów armatury łazienkowej i powstawanie grzyba i pleśni.

Podobne elementy wentylacji powinno się zastosować w drzwiach od toalety.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne