Strona głównaBudownictwoJak rozpoznać zawilgocenie ścian

Jak rozpoznać zawilgocenie ścian

Zawilgocenie budynków to jeden z poważniejszych problemów z jakim zmaga się budownictwo. Wbrew powszechnej opinii tego typu problem może wystąpić zarówno w starszych blokach jak i w nowych budynkach. Kluczowe jest prawidłowe wykonanie izolacji, wentylacji oraz zadbanie o szczelną stolarkę okienną. Warto też dbać o prawidłowe eksploatowanie budynku, gdyż w przypadku nadmiernego powodowania wilgoci nawet dobrze wykonany dom nie ochroni się przed wilgocią. 

Jeśli Twój problem z wilgocią jest w początkowym stadium, możesz się zastanawiać jak rozpoznać czy ściany są zawilgocone. Czasami zawilgocenie może ujawnić się od zewnątrz budynku a czasami w środku pomieszczeń. Najbardziej charakterystyczne są wykwity solne na elewacji oraz widoczne plamy na ścianach. Z czasem widok ten jest jeszcze bardziej charakterystyczny gdyż wilgoć staje się świetnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów. 

Zwalczanie wilgoci w budynku mieszkalnym

Walkę z wilgocią można podzielić na dwa filary w postaci usuwania przyczyn wilgoci oraz osuszania bezpośredniego. Usuwanie przyczyn to między innymi: poprawienie izolacji poziomej/pionowej, uszczelnienie pokrycia dachowego, wymiana instalacji lub poprawa ocieplenia i wentylacji budynku. Przy wykonywaniu jakichkolwiek prac budowlanych w okolicach wilgoci warto pamiętać o użyciu środków grzybobójczych oraz impregnacji lakierem lub bejcą tak aby zapobiec pojawieniu się grzybów (między innymi pleśni). 

Zanim jednak przejdziemy do prac budowlanych można spróbować drugiego filaru jakim są metody osuszania budynku. Mamy tutaj na myśli użycie specjalistycznego sprzętu którym dysponują firmy osuszające np. https://dry-service.pl/. Tradycyjne metody takie jak wietrzenie budynku lub nagrzanie ścian powyżej temperatury pokojowej nie przynoszą rezultatów. 

Warto pamiętać że dopiero po zlokalizowaniu problemu można przejść do działania. Inaczej wygląda proces osuszania gdy mówimy o zalaniu przez wody gruntowe a jeszcze inaczej gdy problemem jest np. wentylacja. Rozpoznanie problemu pozwala na zastosowanie odpowiedniej strategii osuszania. 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne