Strona głównaUncategorizedZ jaką częstotliwością czyścić komin?

Z jaką częstotliwością czyścić komin?

Kominy są częścią budynku i służą do odprowadzania spalin na zewnątrz. Powinny być regularnie poddawane przeglądom kominiarskim. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo budynku i ludzi w nim mieszkających. Jednak jak często czyścić komin i od czego to zależy?

Rodzaj ogrzewania domu lub mieszkania

Obecnie istnieje wiele typów ogrzewania i od tego jest uzależnione to, jak często czyścić komin. Częstotliwość takich usług musi odbywać się zgodnie z przepisami. Wśród wielu typów ogrzewania, należy wymienić takie jak:

  • opalane paliwem stałym, w których należy czyścić komin cztery razy w roku,
  • gazowe, czyszczenie powinno odbyć się dwa razy w roku.

Ekipy kominiarskie wykonują takie usługi także w przypadku wentylacji, ponieważ jej czyszczenie powinno odbywać się przynajmniej raz w roku.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że przepisy i wymagania to jest priorytetowa sprawa, ale ze względów bezpieczeństwa czyszczenie kominów powinno być wykonywane częściej. Sadza osadzająca się na ściankach przewodu odprowadzającego spaliny jest niebezpieczna, a nieusunięta może spowodować pożar. Dlatego tak ważne jest to, żeby czyścić komin z odpowiednią częstotliwością.

Zapychanie się komina — skutek braku czyszczenia przewodu 

Komin może zostać zapchany z wielu przyczyn, które wynikają z kwestii technicznych. Jednak nieprawidłowe użytkowanie i brak przeglądów kominiarskich to główne przyczyny zapchania przewodu kominowego. Duże nagromadzenie sadzy i substancji powstałych ze spalania powoduje zmniejszanie się średnicy przewodu, w ten sposób następuje zapchanie. Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jak często czyścić komin. Z tego powodu należy pamiętać o regularnych przeglądach kominiarskich.

System kominowy nie będzie drożny, jeżeli nikt o to nie zadba. Wszyscy powinni mieć na względzie bezpieczeństwo. Każdy, kto zauważy, że przewody kominowe działają inaczej niż zawsze lub uległy zapchaniu, powinien wezwać kominiarza, który profesjonalnie zajmie się zgłoszonym problemem.

Więcej na ten temat można przeczytać na: https://www.schiedel.com/pl/jak-czesto-czyscic-komin/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne