Strona głównaBudownictwoWęgiel kamienny i brunatny – jakie są różnice i zastosowanie?

Węgiel kamienny i brunatny – jakie są różnice i zastosowanie?

Węgiel jest jednym z najważniejszych paliw kopalnych, które są wykorzystywane na całym świecie w celu wytwarzania energii elektrycznej. Popularne rodzaje węgla kopalnego to węgiel kamienny i brunatny. Oba różnią się między sobą zarówno składem, jak i zastosowaniem. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule zostaną omówione podstawowe różnice między węglem kamiennym a brunatnym oraz ich zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu.

Węgiel kamienny

Węgiel kamienny jest skałą osadową, która posiada od 75% do 97% węgla. Węgiel kamienny charakteryzuje się wyższą gęstością oraz wyższą wartością opałową w porównaniu do węgla brunatnego. Wartość opałowa waha się od 16,7 do 29,3 MJ/kg.

Węgiel ten jest powszechnie wykorzystywany jako paliwo wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej. Poza tym, jest także użytkowany jako surowiec w przemyśle chemicznym do produkcji tworzyw sztucznych, farb, lakierów i innych produktów.

Węgiel brunatny

Węgiel brunatny to skała osadowa, która ma zawartość węgla na poziomie 62–75%. Jego wartość opałowa wynosi od 7,5 do 21 MJ/kg. Zatem węgiel brunatny charakteryzuje się niższą wartością opałową i mniejszą gęstością niż węgiel kamienny.

Jest wykorzystywany przede wszystkim w elektrowniach cieplnych, gdzie jest spalany w celu produkcji pary, która następnie napędza turbiny w celu wytwarzania energii elektrycznej. Węgiel brunatny jest także wykorzystywany do produkcji nawozów i materiałów budowlanych.

Jakie są różnice pomiędzy węglem brunatnym i węglem kamiennym?

Najistotniejszą różnicą jest zawartość węgla, gęstość i co się z tym wiąże wartość opałowa. Warto również zauważyć, ze to co różni węgiel kamienny od brunatnego to także sposób wydobycia. Węgiel kamienny jest wydobywany głównie w kopalniach podziemnych, natomiast węgiel brunatny jest wydobywany w kopalniach odkrywkowych. W obu przypadkach po wydobyciu surowca dalszą dystrybucją z reguły zajmuje się hurtownia węgla.

Więcej na temat węgla można przeczytać na: hurtowa sprzedaż węgla cennik.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne