Strona głównaWnętrzaSerwisowanie klimatyzacji - kiedy i jak często powinno się je przeprowadzać? 

Serwisowanie klimatyzacji – kiedy i jak często powinno się je przeprowadzać? 

Klimatyzator w domu potrafi bez dwóch zdań zmienić jakość naszego życia. Jednak aby mógł dystrybuować rześkie i czyste powietrze, sam musi być w nienagannym stanie. Regularne serwisowanie klimatyzacji, to nie tylko gwarancja czystości, ale również sposób na uniknięcie awarii i tym samym oszczędność pieniędzy i nerwów. Zanim jednak zdecydujemy się na serwis, warto wiedzieć o co zadbać i jak często przeprowadzać ten proces.

Serwisowanie klimatyzacji – dlaczego jest tak ważne

W żadnym pomieszczeniu – nawet tym, w którym utrzymywana jest sterylna czystość, powietrze nie jest całkowicie pozbawione zanieczyszczeń. Jednakże działająca klimatyzacja może przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, ale tylko wtedy, gdy sama jest sprawna. Istotnym aspektem jest bieżąca pielęgnacja i czyszczenie filtrów klimatyzatora. Takie działanie nie zastąpi okresowych wizyt uprawnionych serwisantów, którzy posługują się specjalistycznymi preparatami grzybobójczymi i dezynfekującymi, jednak sprawi, że powietrze będzie zdrowsze. A co jeśli zaniedbamy tę kwestię? Gromadzące się wewnątrz zanieczyszczenia z czasem przełożą się na wydajność i ekonomię urządzeń. Klimatyzatory będą pracować głośniej, pobiorą więcej prądu, zaczną wydzielać brzydkie zapachy i szybciej się zużyją, a tego nie chce nikt z nas.

Pora roku mam znacznie 

Eksperci zalecają, aby okresowe serwisowanie klimatyzatora przeprowadzać dwukrotnie w ciągu roku – najlepiej wiosną i jesienią. Ważne jest jednak to, aby ilość przeglądów dostosować do tego, przez ile miesięcy sprzęt jest faktycznie użytkowany. Jeśli system jest eksploatowany głównie w okresie letnim, to wystarczy oczyścić go po sezonie z uwagi na to, że urządzenie wyczyszczone i zakonserwowane będą czekać na nowy sezon. Korzystając z klimatyzatora przez cały rok, czyli używając trybu grzania, wentylacji, osuszania, zaleca się, by sprawdzać go co 6 miesięcy.

Co obejmuje serwisowanie klimatyzacji

Podczas przeglądu nie tylko czyści się system, ale też sprawdza szczelność instalacji, konserwuje poszczególne elementy, lokalizuje ewentualne usterki czy wycieki, które można od razu naprawić. Warto przy tej okazji postawić na profesjonalny serwis. Kluczowe jest to, aby osoba przeprowadzająca ten rutynowy zabieg posiadała odpowiednie certyfikaty. Dlatego tak istotne jest wybranie profesjonalnej firmy z doświadczeniem, jak na przykład: https://kupklimatyzator.pl

Renomowana firma w swoich usługach serwisu klimatyzacji uwzględni:
•    sprawdzenie funkcji urządzenia;
•    sprawdzenie szczelności układu chłodniczego;
•    przegląd elementów elektrycznych sytemu;
•    przegląd układu odprowadzenia skroplin;
•    dokładne czyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej;
•    dokładne czyszczenie skraplacza jednostki zewnętrznej;
•    odgrzybianie i dezynfekcja parownika jednostki wewnętrznej;
•    przegląd i czyszczenie obudów obydwu jednostek;
•    czyszczenie i dezynfekcja filtrów w jednostkach wewnętrznych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne