Dozowniki wolumetryczne – zastosowanie
Dozowniki wolumetryczne używane są wszędzie tam, gdzie przy produkcji, mieszaniu lub pakowaniu materiałów sypkich, niezbędne jest dokładne odmierzanie objętości dostarczanego surowca. Na przykład przy pracach budowlanych – do mieszania piasku i innych składników zaprawy murarskiej lub tynkarskiej.
Można również za pomocą tego urządzenia mieszać farby w odpowiednich proporcjach, dla uzyskania pożądanego odcienia. Doskonale sprawdza się ono również przy paczkowaniu lub workowaniu cementu, różnego typu granulatów, czy ziarna. Dzięki zróżnicowanej wielkości i wydajności, takie dozowniki wolumetryczne znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu lub przetwórstwa .
Budowa
Dozownik wolumetryczny obudowany jest solidną konstrukcją wsporczą, w której zamontowane są pozostałe elementy. Zbiornik zasypowy to pojemnik na surowiec przeznaczony do porcjowania. Pod nim znajduje się rynna podająca produkt. Zarówno zbiornik jak też rynna mogą być osłonięte pokrywami. Jest to potrzebne, gdy materiał jest w postaci drobnego proszku. Z zamkniętych części odprowadzających, nie przedostaje się do otoczenia pył, który jest nieobojętny dla środowiska i zdrowia osób obsługujących maszynę. Na zbiorniku zasypowym umieszczony jest wibrator, który wzrusza surowiec aby osuwał się on na niższe pokłady. Prędkość podawania surowca regulowana jest za pomocą potencjometru znajdującego się w skrzynce zasilająco-sterującej. Całe urządzenie jest stabilne, a przez to bezpieczne. Można je przemieszczać do różnych części hal produkcyjnych, dzięki kółeczkom znajdującym się w dolnej ramie wspornika.
Działanie
Dozowniki wolumetryczne są z napędem wibracyjnym elektromagnetycznym. Intensywność wibracji podajnika regulowana jest tarczowym potencjometrem. Amplituda drgań może być ustalona od 0 do 100%. Prędkość podawania surowca może także ustawiana w opcji z timerem. Da się również regulować wysokość warstwy podawanego surowca, przez otwieranie przesłony założonej pomiędzy zbiornikiem a tacą podającą. Zmiany parametrów działania urządzenia można zmieniać w prosty i szybki sposób, dzięki czemu praca podajnika wibracyjnego jest płynna. Można zmieniać dowolnie rodzaj porcjowanego surowca, bo wszystkie części udaje się łatwo wyczyścić z pozostałości poprzedniego materiału.
Zalety
Wibracyjny dozownik wolumetryczny produkowany jest w różnych wielkościach. Może więc być wykorzystywany przy masowej produkcji, jak też w niewielkich zakładach. Podawany surowiec jest porcjowany bardzo precyzyjnie, w odpowiednich ilościach lub czasie. Przez to zapewnione jest dawkowanie składników mieszanek w dokładnych proporcjach, albo pakowanie w standardowej ilości. Dozownik może być używany w różnych branżach – spożywczej, chemicznej, kosmetycznej i budowlano-remontowej.