Strona głównaBudownictwoPozwolenie na budowę basenu

Pozwolenie na budowę basenu

BUDOWA BASENU OGRODOWEGO ZGODNIE Z PRAWEM

Basen ogrodowy to marzenie wielu osób, natomiast nie każdy może sobie pozwolić na ten rodzaj luksusu. Na szczęcie społeczeństwo w kraju nad Wisłą staje się coraz bogatsze, co sprawia, że domek jednorodzinny z prywatnym basenem ogrodowym, nie jest już tak zaskakującym widokiem, jak jeszcze 10 czy 15 lat temu. Budowę basenu najlepiej jest uwzględnić, jeszcze przed budową domu, tak aby wydzielić odpowiednią przestrzeń na nieckę oraz przygotować instalację pod przyłącza. Wykonanie basenu dobrze jest zlecić firmie zewnętrznej https://www.folkpool.pl/, która nie tylko pomoże nam z projektem, ale również z prawem.

BUDOWA BASENU W OGRODZIE – W JAKI SPOSÓB, KIEDY I GDZIE BUDOWAĆ?

Basen w ogrodzie możemy wybudować praktycznie zawsze, i w dowolnym miejscu działki, nawet w pobliżu granicy z domem sąsiada, o ile takie ulokowanie niecki basenu nie spowoduje zawilgocenia bądź obniżenia poziomu bezpieczeństwa konstrukcji już powstałych obiektów. Odkryty basen najlepiej jest ulokować w miejscach, które są dobrze nasłonecznione – z dala od drzew, tak aby w lecie woda mogła cały czas się dogrzewać.

Nieco gorsza sytuacja, ale nie bez wyjścia spotyka inwestorów, którzy zdecydują się na budowę basenu w miejscu, gdzie są posadzone krzewy i drzewa, gdyż może się to wiązać, nie tylko z chłodną wodą w lecie, ale i problemami przy samym wkopywaniu się i wznoszeniu niecki basenowej. Zdecydowanie najgorzej mają Ci, którzy na budowę basenu decydują się pod dachem swojego domu https://www.folkpool.pl/pl/firma/przykrycia-basenow-–-rolery,699.htm, gdyż o ile tego nie zrobią przed rozpoczęciem inwestycji, o tyle może być to zadanie trudne do zrealizowania.

BUDOWA BASENU ZGODNIE Z PRAWEM BUDOWLANYM

Basen przydomowy, to w świetle prawa budowlanego podobnie jak garaż, czy też pomieszczenie gospodarcze w postaci jaty – obiekt budowlany. Dlatego, też wszelkie formalności z tego rodzaju działalnością najlepiej załatwić przed przystąpieniem do inwestycji. To jak obszerną dokumentację będziemy musieć sporządzić i ile razy będziemy zmuszeni odwiedzić wybrane urzędy zależy przede wszystkim od planowanej powierzchni basenu.

Planując budowę basenu o powierzchni lustra wody nie przekraczającej 50 m2, nie jesteśmy zmuszeni starać się o pozwolenie na budowę ani zgłaszać planowaną inwestycję wybranym organom administracyjnym. Z kolei osoby, których basen przewiduje powierzchnię lustra wody większą jak 50 m2 muszą uzyskać pozwolenie na budowę. Wniosek składany w urzędzie powinien być podparty 4 egzemplarzami projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z odpowiednim uprawnieniami oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowalnych. Otrzymane pozwolenie jest ważne przez 3 lata i w tym okresie należy rozpocząć prace. Pamiętajmy, że decydując się na budowę basenu o powierzchni lustra wody powyżej 50 m2, urząd może nakazać jego rozbiórkę oraz wniesienia bardzo dotkliwej opłaty dotkliwej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne