Strona głównaBudownictwoPodnośniki spalinowe vs podnośniki elektryczne

Podnośniki spalinowe vs podnośniki elektryczne

Pozornie różnica między oboma rodzajami podestów ruchomych jest prosta – zasilanie, które determinuje to czy do silnika lejemy olej napędowy czy podłączamy go do prądu. Ale różnic jest więcej. Mówiąc w pewnym skrócie i uproszczeniu – sposób napędzania określa przeznaczenie danej zwyżki. Poniżej rozpisujemy wszystko dokładniej.

Podnośniki elektryczne

Producentom podnośników o tego typu napędzie oczywiście chodzi o czystą planetę. Jednak zasilanie akumulatorowe (albo czasem nawet bezpośrednio z gniazdka) zostało wprowadzone, aby podnośniki mogły pracować wewnątrz pomieszczeń. Stało się to na długo przed wybuchem zielonej mody na samochody elektryczne.

Podnośnik elektryczny nie emituje spalin – więc jest dedykowany do wnętrz budynków. Wszędzie tam, gdzie koniecznie są prace na wysokości pod zamkniętym dachem, tam używa się właśnie wspomnianych zwyżek. Gdyby miało się korzystać tutaj z maszyn spalinowych, to u ludzi najzwyczajniej świecie dochodziłoby do częstych zatruć spalinami.

Warto dodać, że prac wysokościowych pod dachem wbrew pozorom jest dość dużo. Wymagają tego wszelkiego rodzaju budynki, które nie mają konstrukcji standardowego bloku mieszkalnego. Są to budynki użyteczności publicznej, np. centra handlowe i kościoły. Do tego także wiele nieruchomości, do których nie mogą wejść osoby postronne – hale magazynowe czy fabryki.

Nie jest powiedziane jednak, że podnośniki elektryczne są tylko do wewnątrz. Pod pewnymi warunkami i w niektórych sytuacjach można je stosować także na zewnątrz.

Podnośniki elektryczne są dostosowane w całości do użytku wewnątrz. Nie chodzi tu tylko o rodzaj silnika, ale również o koła. W danych maszynach stosuje się białe lub szare opony niebrudzące. Chodzi tutaj po prostu o to, żeby czarna guma nie brudziła posadzki. Jest to szczególnie istotne np. w centrach handlowych, gdzie estetyka gra ważną rolę. Jednak nawet na magazynie trzeba dbać o czystość podłogi.

Podnośnikami elektrycznymi można jeździć tylko po nawierzchniach płaskich. Wszak w pomieszczaniach zawsze jest gładka, wypoziomowana podłoga – w innym przypadku budynek nie nadawałby się przecież do użytku.

Warto wspomnieć, że w wersji elektrycznej występują zarówno podnośniki nożycowe i podnośniki przegubowo teleskopowe. Paleta możliwych zastosowań jest więc szeroka.

Podnośniki spalinowe

Wiemy już, że tego typu maszyny stosujemy tylko na zewnątrz. Dlatego też można je nazwać wersjami terenowymi. Podesty ruchome z zasilaniem spalinowym są dostosowane do jazdy i ustawiania ich na nierównym terenie. Często plac budowy (szczególnie na początkach), to jedno wielkie pobojowisko.

Tego typu zwyżki mają z reguły większe koła i napęd 4×4. Dodatkowo wyposażone są w podpory, by można było wypoziomować maszynę pomimo nierówności. Zamontowane są opony terenowe w kolorze czarnym o dużym bieżniku. Zazwyczaj podnośniki spalinowe mają większy udźwig od elektrycznych, bo wymagania im stawiane są większe.

Który podnośnik wybrać?

W świetle powyższych informacji wybranie właściwego podnośnika wydaje się już prostsze. Zdarzają się jednak czasami różne specyficzne sytuacje w przypadku prac na zewnątrz. Dlatego warto wszystko przemyśleć, gdy decydujemy się na konkretny podnośnik. Jeśli jednak chcesz fachowej pomocy, to polecamy firmę AA HERKULES – specjaliści udzielą ci porady – telefonicznie, osobiście czy nawet mailowo: https://www.aaherkules.pl/wynajem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne