Strona głównaWnętrzaOświetlenie we współczesnych wnętrzach

Oświetlenie we współczesnych wnętrzach

Branża oświetleniowa podlega dynamicznym zmianom. To, co jest modne dziś, w przyszłym sezonie może być już postrzegane jako nieatrakcyjne i niezgodne z najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Zdarzają się jednak i takie produkty, które potrafią zagościć w naszych mieszkaniach na dłużej i pomimo upływu lat doskonale wpisują się w urządzoną przestrzeń. Te ponadczasowe formy to często efekt zastosowanych w ich przypadku uniwersalnych rozwiązań, które potrafią sprostać oczekiwaniom wielu użytkowników i doskonale korespondują z różnymi stylami wnętrzarskimi.

Forma oprawy oświetleniowej

Design lampy często jest wypadkową pełnionej przez nią funkcji oraz panującej obecnie mody. W zależności od stylu architektury wnętrz oprawy o identycznym przeznaczeniu mogą prezentować się diametralnie różnie. Wystarczy wyobrazić sobie dekoracyjny kinkiet w stylu glamour i cechującą się prostą budową techniczną lampę naścienną. Dwie oprawy, które charakteryzują się takim samym sposobem montażu i zupełnie odmiennym wyglądem. Różnorodnych form opraw oświetleniowych będzie więc niezliczenie wiele, podobnie jak wiele jest stylów architektury wnętrz.

Zaczaruj swoje wnętrze

Zdarzają się i takie oprawy, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki potrafią odmienić wnętrze mieszkania. Czasem pełną paletę ich możliwości zaczynamy dostrzegać dopiero po wprowadzeniu lampy do wnętrza. Sposób, w jaki komponuje się z całą aranżacją, jak oświetla wnętrze lub podświetla jego wybrane fragmenty, a być może wydobywa jego głębię i podkreśla największe walory, czasem trudno sobie nawet wyobrazić przed jej zamontowaniem we wnętrzu. Niektóre oprawy dodają aranżacji charakteru, inne dekorują wnętrze, a jeszcze inne optycznie je powiększają.

Łączenie funkcji

Dziś już mało kiedy stawia się w aranżacji na jeden typ oświetlenia. Funkcjonalne wnętrze wymaga, by wprowadzać do niego różne typy opraw o odmiennym przeznaczeniu. Ich działanie powinno się nawzajem uzupełniać i podnosić komfort korzystania z pomieszczenia. Szeroki wybór opraw oferowany przez sklep z oświetleniem Lampy.it umożliwia skomponowanie oświetlenia w taki sposób, by nie zabrakło we wnętrzu:

  • oświetlenia ogólnego, które rozproszonym światłem dostatecznie jasno rozświetli całe wnętrze;
  • oświetlania uzupełniającego, które doświetli wybrane strefy wnętrza i jego ciemniejsze zakamarki;
  • oświetlenia funkcyjnego, któremu przypisuje się we wnętrzu określone zadania (np.: oświetlenie blatu roboczego w kuchni lub stołu w jadalni);
  • a niekiedy także oświetlenia dekoracyjnego, którego zadaniem jest poprawa walorów estetycznych pomieszczenia poprzez dekorowanie światłem.

Najczęściej wybierane oprawy

Trudno wyrokować, które z opraw sprawdzą się współcześnie najlepiej. Pamiętajmy, że wiele zależy od tego, jak styl panuje we wnętrzu oraz od wymagań użytkowników. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że jednymi z najpopularniejszych obecnie opraw są te z kategorii lamp technicznych. Skromne, uniwersalne i funkcjonalne doskonale odpowiadają współczesnym trendom w architekturze wnętrz, gdzie stawiamy przede wszystkim na prostą formę i praktyczne rozwiązania.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też oryginalne, nowoczesne oprawy o niecodziennych formach oraz surowe lampy w stylu industrialnym. Każda z nich znajduje swoich zwolenników i liczne grono odbiorców. Wśród współczesnych opraw spotkamy też ponadczasową klasykę, która odradza się w nowych formach i nawiązuje do tradycyjnych kształtów. Duży rynek opraw oświetleniowych otwiera przed klientem szerokie możliwości aranżacyjne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne