Strona głównaUncategorizedObrusy ołtarzowe - jak wybierać, by całość prezentowała się perfekcyjnie?

Obrusy ołtarzowe – jak wybierać, by całość prezentowała się perfekcyjnie?

Ciężko zaprzeczyć, iż ołtarz jest najważniejszym miejscem podczas Mszy Świętej. To na nim koncentruje się cała uwaga wiernych, warto wobec tego zadbać, aby wyglądał idealnie. W tym celu należy go odpowiednio udekorować, na przykład dzięki obrusom ołtarzowym. Jakie jednak konkretnie modele powinno się zakupić?

Prostota i elegancja

Tak wyjątkowe miejsce jak ołtarz zasługuje na ozdoby, które zostały wykonane z największą starannością. Muszą ładnie się prezentować, ale też nie przyciągać do siebie zbyt dużo uwagi. Najlepiej więc zdecydować się na coś skromnego. Z tego powodu obrusy ołtarzowe występują głównie w białym kolorze. Barwa ta ma oczywiście swoją symbolikę – ma oznaczać czystość, niektórym przywodzi także na myśl całun, jakim owinięto ciało Chrystusa. Hafty znajdują się przeważnie jedynie na brzegach i nawiązują do tematyki religijnej. Dzięki temu całość prezentuje się bardzo elegancko. Głównym zadaniem obrusów ołtarzowych jest podkreślenie uroczystego charakteru Mszy Świętej, dlatego warto dobrze przemyśleć ostateczny wybór.

Kwestie techniczne

Nie tylko wygląd jest ważny. Pozostaje bowiem jeszcze wiele innych, bardzo istotnych kwestii. Obrusy ołtarzowe powinny być wykonane z plamoodpornej tkaniny. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się poliester, bez żadnych domieszek innych materiałów. Dzięki niemu nie pojawią się obawy, że niefortunnie poplami się materiał, co nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Ponadto należy zawsze sprawdzać, jaką konkretny model ma wielkość. To oczywiste, że nie wszystkie występują w tym samym rozmiarze, a jest on dosyć istotną kwestią. Zbyt małe obrusy ołtarzowe nie będą wystarczająco dobrze widoczne, a za duże egzemplarze marszczą się i zwisają z boków ołtarza. Najlepiej zdecydować się na taki model, który zostanie wykonany na specjalne zamówienie.

Finezyjne elementy ozdobne

Jeżeli mowa o hafcie, to nie powinien zbytnio przyciągać do siebie uwagi. Najlepiej wybierać skromne, delikatne motywy lub takie, które jednoznacznie kojarzą się z religią. Mowa tu chociażby o winogronach, jakie przywodzą na myśl wesele w Kanie Galilejskiej, gdzie Chrystus zamienił wodę w wino. Tego typu wzór z pewnością spodoba się wiernym. Najlepiej nie decydować się na krzykliwe kolory oraz hafty stworzone w wielu rozmaitych barwach. Minimalizm i prostota zawsze prezentuje się elegancko. Ponadto skromne obrusy ołtarzowe pasują do wystroju dowolnego kościoła, więc nie trzeba się obawiać, że zmiana dekoracji lub remont sprawią, iż trzeba będzie zakupić nowy, nieco inny model.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne