Strona głównaBudownictwoNa co zwrócić uwagę podczas wyboru klapy dymowej?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klapy dymowej?

W niniejszym artykule przedstawiamy czym są klapy dymowe, jakie mają zastosowanie, czym różnią się rozwiązania z napędem elektrycznym od tych z napędem pneumatycznym oraz przedstawiamy na jakie aspekty można zwrócić uwagę podczas wyboru klapy dymowej.

Czym są klapy dymowe?

Klapy dymowe to urządzenia służące do odprowadzania dymu i ciepła z pomieszczeń, objętych pożarem. Klapy dymowe są stosowane w celu oddymiania i tym samym zmniejszania temperatury oraz zmniejszania ilości toksycznych gazów w pomieszczeniu w trakcie pożaru. Czasami mogą być także stosowane w celu wspomagania naturalnej wentylacji w pomieszczeniu. Jednak ich głównym zadaniem jest reedukacja strat powstałych podczas pożaru, jakie mogą być wywołane dymem i gazami.

Zastosowanie klap dymowych

Klapy dymowe z reguły stosuje się w budynkach, które muszą spełniać określone normy przeciw pożarowe, np. w halach magazynowych i produkcyjnych, w budynkach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej.

Rodzaje klap dymowych

Na rynku dostępne są klapy dymowe z napędem elektrycznym, pneumatycznym.

Rdzeniem elektrycznych klap dymowych jest centrala sterująca zasilana napięciem ~230V (która jest wyposażona w zasilacz) do której w razie pożaru wysyłany jest sygnał o ewentualnym zagrożeniu. Po odebraniu sygnału uruchamia się silnik otwierający klapę dymową.

Z kolei w przypadku klap dymowych z napędem pneumatycznym wykorzystywana jest energia kinetyczna dwutlenku węgla, który gromadzi się pod wysokim ciśnieniem w specjalnym pojemniku (który jest nazywany nabojem). W przypadku sytuacji alarmowej dochodzi do przebicie naboju i uwolnienia znajdującego się w nim gazu, który dzięki odpowiedniemu mechanizmowi uruchamia klapę.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania klapy dymowej?

Podczas wybierania klapy dymowej trzeba zwrócić uwagę na zastosowane w budynku rozwiązania wentylacyjne i przeciwpożarowe tak aby zapewnić całemu systemowi efektywne działanie. Wybrane rozwiązanie oczywiście powinno być zgodne z normami w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Elementy na które warto zwrócić uwagę to między innymi:

  • Należy dobrać klapy dymowe do charakterystyki i warunków technicznych budynku.
  • Warto sprawdzić czy klapy dymowe są atestowane.
  • Techniczne aspekty, które należy mieć na uwadze to powierzchnia geometryczna klapy oraz współczynnik przepływu oraz wysokość podstawy klapy (zwiększenie powoduje wzrost powierzchni czynnej oddymiania).
  • Warto zwrócić uwagę na to, żeby montaż był wykonywany przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia, doświadczenie i wiedze w zakresie montażu klap dymowych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne