Budowa domu to dosyć długi proces, który dla wielu osób może się wydawać skomplikowany. Dlaczego tak jest? Po pierwsze dlatego, że mało kto buduje kilka domów w swoim życiu. Zazwyczaj wszystko robimy po raz pierwszy w związku z czym wszystko jest nowe i skomplikowane. Jak wiadomo lepiej się uczyć na błędach innych niż na swoich. Dlatego też w niniejszym artykule przedstawiamy garść wskazówek, które warto wziąć pod uwagę planując budowę domu.
Po pierwsze dobrze przemyśl zakup działki. Lokalizacja ma naprawdę duże znaczenie. Za 10 lat raczej nie wielkie znaczenie będzie miało to czy garaż jest o kilka metrów większy czy mniejszy. Jednak lokalizacja, sąsiedztwo, jakość dróg dojazdowych to coś co wpływa bardzo mocno na cenę nieruchomości oraz na samopoczucie lokatorów. Oczywiście dokonując zakupu trzeba mieć na uwadze Miejscowy Plan Zagospodarowania.
Po drugie, wybierz projekt, który Ci się podoba jednocześnie nie przesadź z realizacją swoich marzeń. Nie jest rzadkością, gdy powierzchnia domu jest znacznie większa niż rzeczywiste potrzeby. Z drugiej strony niektórzy oszczędzą np. na instalacji kominka lub zrezygnują z garażu czego później nie mogą odżałować przez lata. Dlatego wybór projektu, który rzeczywiście odzwierciedla Twoje potrzeby to ważne zagadnienie. Przed zdecydowaniem się na jakikolwiek projekt na spokojnie porozmawiaj biurem projektowym.
Po trzecie, miej na uwadze, że nawet co trzecia budowa kończy się przekroczeniem budżetu. Oznacza to, że przystępując do budowy musisz mieć pewną poduszkę bezpieczeństwa. Zalecamy ustalenie, że koszty przekroczą pierwotny budżet co najmniej o 30%. Takie rozwiązanie sprawia, że można podjeść do budowy ze spokojem.
Po czwarte, nie śpiesz się z wyborem wykonawcy. Bardzo dużym błędem jest zapoznanie się z oferta dwóch -trzech wykonawców i podpisanie umowy. Pamiętaj, że budowa domu to nie sprint, lecz maraton. Szybkie podpisywanie umów raczej nie zwiastuje najlepszych decyzji. Pamiętaj też o wyborze kompetentnego kierownika budowy.
Po piąte, pamiętaj o umowach. Nie możesz wpłacać zaliczek, jeśli nie podpisałeś umowy. Nie możesz podpisywać umów, które brzmią jak zabezpieczenie firmy budowlanej przed wszelkimi niepowodzeniami. Pamiętaj, że umowa, którą podpisujesz powinna być partnerska i powinna sprawiedliwie zabezpieczać interesy każdej ze stron.
Więcej wskazówek znajdziesz na https://blog.poradnik-budowlany.com/