Strona głównaBudownictwoCzy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Coraz więcej osób interesuje się zainwestowaniem w małą prywatną elektrownię, czyli innymi słowy w instalacje fotowoltaiczną. Takie hasła jak prywatna elektrownia może są nieco na wyrost jednak faktem jest, że dzięki panelom fotowoltaicznym możemy produkować prąd na własny użytek tym samym zniwelować rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera (pozostawiając jedynie drobne koszty wynikające z opłat przesyłowych). Czy jednak rzeczywiście jest aż tak różowo. Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdźmy.

Na jakie elementy zwrócić uwagę planując zakup instalacji fotowoltaicznej. Zacznijmy od tego, że opłacalność inwestycji w fotowolatikę zależy co najmniej od kilku elementów:

 • Dopasowanie wielkości instalacji do potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego powinno być bliskie optymalnemu.
  Zbyt duża instalacja wygeneruje odpowiednio większe koszty, które sprawia, że czas zwrotu będzie dłuższy.
 • Koszty poniesione na zakup instalacji powinny mieć cenę rynkową.
  Trzeba mieć na uwadze, że obecnie na rynku jest bardzo dużo firm specjalizujących się w fotowoltaice. Skutkuje to tym, że również w cenach występują spore rozbieżności. Jeśli przepłacimy to oczywiście czas zwrotu będzie dłuższy.
 • Wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania domu np. za pomocą pompy ciepła.
  Jest to bardzo ciekawe zagadnienie, gdyż jak się okazuje panele fotowoltaiczne mogą pomóc nam w ograniczeniu rachunków za prąd oraz ogrzewanie jednocześnie.
 • Efektywne wykorzystanie dostępnych na rynku dofinansowań i ulg.
  Rząd oraz Unia Europejska bardzo wspierają rozwój odnawialnych źródeł energii w związku z czym mamy duży wybór różnorodnych programów wspierających inwestycje w panele fotowolataiczne. Przykłady to Mój Prąd, Czyste Powietrze lub ulga termomodernizacyjna.

Jaki jest czas zwrotu?

Jak widać na czas zwrotu wpływa wiele czynników. Praktyka jednak pokazuje, że zwrot z inwestycji to około 7-8 lat. Jeszcze parę lat temu było to nawet kilkanaście lat. Jednak dzięki znacznemu wzrostowi konkurencyjności na rynku, rozwojowi technologii oraz licznym dofinansowaniom czas zwrotu jest tak bardzo atrakcyjny. Oczywiście wiele zależy od wyżej wymienionych czynników. Najlepsze instalacje osiągną zwrot w ciągu 6-7 lat, natomiast te mniej optymalne mogą potrzebować kilkunastu lat. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie współpracy z zaufaną firmą specjalizującą się w instalacjach fotowoltaicznych. Poza rynkową ceną samych paneli bardzo ważne jest merytoryczne doradztwo.

Więcej na temat inwestycji w instalacje fotowoltaiczne można przeczytać na https://solart-pv.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne