Strona głównaBudownictwoJak zamontować panele winylowe?

Jak zamontować panele winylowe?

Panele winylowe są chętnie wybierane jako alternatywa dla standardowych paneli, a nawet jako zamiennik kafelek, drewna lub posadzek cementowych. Użytkownicy cenią sobie ich dużą odporność na urazy mechaniczne oraz termoplastyczność przy jednoczesnym zachowaniu nienagannej estetyki.

Przygotowanie powierzchni

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Podłoga musi być równa (pozbawiona ubytków), odpylona i osuszona. Należy zadbać o starcie wszelkich zatłuszczeń oraz ewentualnych śladów wilgotności. Następnie należy rozprowadzić wylewkę poprzez użycie masy szpachlowej. Po dokładnym rozprowadzeniu masy całość powinna być zagruntowana przy pomocy preparatu gruntującego, który można rozprowadzić pędzlem.

Montaż paneli

Po przygotowaniu powierzchni, można przejść do montażu paneli. Jeśli panele są wykonane z płyt MFP lub OSB to rekomendowane jest przykręcenie ich do podłoża za pomocą wkrętów. Natomiast w przypadku paneli winylowych do montażu wystarczy specjalny klej. Jest to metoda, która dobrze sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego i jest odporna na problemy z wilgocią.

Kluczowym elementem jest kopno odpowiedniego kleju, który z reguły powinien być dostępny w każdym dobrym markecie budowlanym. Klej należy zaaplikować na tak długo jak rekomenduje to producent kleju na opakowaniu. Na zakończenie rekomendowane jest przewalcowanie całej powierzchni podłogi wałkiem dociskowym (którego waga to co najmniej kilkadziesiąt kilogramów). Takie działanie powoduje wyrównanie paneli oraz mocniejsze związanie z podłożem.

Alternatywą dla użycia kleju jest skorzystanie z tak zwanego systemu pływającego, który polega na łączeniu paneli przy pomocy zamków na wcisk. Na początku należy pod panelami ułożyć matę podkładkową która pozwala na wyrównanie wszelkich różnic oraz zabezpiecza przed wilgocią. Opcjonalnie można jeszcze dodać dodatkową warstwę akustyczną niwelującą dźwięki. Na tak przygotowane podłoże kładzie się panele. Szczególnie ważne jest to, aby panele układać od narożnika tak aby panele zawierające pióro były skierowane w stronę ściany.

Prace końcowe

Po udanym montażu pozostaje usunięcie klinów instalacyjnych oraz zamontowanie listw podłogowych. Po wszystkim pozostaje wyczyszczenie podłogi z kurzu i pyłu. Praktyka pokazuje, że panele winylowe pozwalają cieszyć się wysokiej jakości podłogą przez wiele lat.

Więcej artykułów na temat paneli winylowych (i nie tylko!) można znaleźć na https://polska-klasa.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne