Strona głównaBudownictwoCo należy wiedzieć o szalunkach stropowych?

Co należy wiedzieć o szalunkach stropowych?

Szalunki stropowe to konstrukcje wykorzystywane podczas budowy poziomych elementów betonowych, czyli tak zwanych stropów. Głównym zadaniem szalunków jest podtrzymanie i wzmocnienie stropu. Co należy wiedzieć na temat tego elementu budowlanego?

Do czego służą szalunki stropowe?

Szalunki podtrzymujące strop są wykorzystywane na wielu budowach, w których wykonywane są budynki piętrowe. Z reguły są wykorzystywane do podtrzymania stropów żelbetonowych oraz podczas montażu stropów prefabrykowanych. Dzięki skutecznemu rozwiązaniu jakim są szalunki stropowe ciężkie konstrukcje żelbetonowe mogą „utrzymać się w powietrzu” zanim zastygną.

W budownictwie jednorodzinnym często samodzielnie wykonuje się proste szalunki z desek lub sklejki (nieco rzadziej z metalu). Jednak w budownictwie przemysłowym oraz mieszkaniowym standardem jest wykorzystanie szalunków stropowych. Takowe szalunki z reguły są kupowane przez firmę budowlaną.

Z jakich elementów składają się szalunki stropowe?

W uproszczeniu, można powiedzieć, że podstawą szalunków stropowych jest trójwarstwowa płyta (lub sklejka), na którą jest wylewany beton. Wspomniana płyta jest podtrzymywana na wymaganej wysokości przez specjalistyczną konstrukcję wykonaną z metalowych podpórek. Podpory przypominają rury mocno osadzone na podłożu (zazwyczaj wspomagane przez tak zwany trójnóg budowlany). Najczęściej stosuje się szalunki stropowe H-20 w systemie dźwigarowym. Podsumowując, elementy z jakich składają się szalunki stropowe to podpory, trójnóg, głowica krzyżowa, dźwigar H-20, sklejka szalunkowa lub płyta trójwarstwowa.

Szalunki stropowe z dźwigarami H-20 uchodzą za najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Sprawdzają się nawet przy wysokich budynkach, takich w których sklepienie dochodzi niemal do 6 metrów wysokości. Na rynku są bardzo cenione ze względu na wygodę podczas przeprowadzania prac budowlanych. Charakteryzują się niewielkim ciężarem oraz stosunkowo wysokimi parametrami wytrzymałościowymi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne