Strona głównaWnętrzaKlimatyzacja a zdrowie

Klimatyzacja a zdrowie

Klimatyzator jest prostym i skutecznym sposobem na zapewnienie komfortowej temperatury oraz wilgotności powietrza w domu. Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja kojarzyła się z prestiżem oraz drogim dobrem luksusowym. Tymczasem coraz częściej można klimatyzacje spotkać w polskich mieszkaniach i domach jednorodzinnych.

Klimatyzacja jest zdrowa i znacznie poprawia komfort życia

Klimatyzacja do domu to bardzo komfortowe rozwiązanie, jednak obawy budzą koszty eksploatacji oraz wpływ na zdrowie. Należy wiedzieć, że nowoczesne klimatyzatory są coraz tańsze w codziennej eksploatacji. Jeśli są rozsądnie użytkowane to nie powinny powodować spustoszenia w portfelu. Z kolei co do negatywnego wpływu klimatyzacji na zdrowie to trzeba zauważyć, że klimatyzacja jest przyjazna dla naszego układu oddechowego pod warunkiem, że korzystamy z niej rozsądnie (nie należy nastawiać zbyt niskiej temperatury w upalne dni). Ponadto, trzeba pamiętać o regularnym przeczyszczeniu i serwisowaniu urządzenia. W efekcie klimatyzator poprawia jakość powietrza domu oraz reguluje poziom wilgotności. Niektóre nowoczesne urządzenia dodatkowo pozwalają wykonywać jonizacje powietrza co z kolei pozwala ograniczyć ilość wirusów i drobnoustrojów w pomieszczeniu. Wbrew pozorom, klimatyzacja to bardzo dobre rozwiązanie dla alergików oraz osób mających problemy z układem oddechowym.

Rozsądne korzystanie z klimatyzacji jest zdrowe

Utrzymanie temperatury na poziomie 23-26 stopni oraz wilgotności powietrza na poziomie 40%-60% sprawia, że czujemy się komfortowo. Oczywiście należy jasno podkreślić, że z klimatyzacji należy korzystać w rozsądny sposób. Różnica pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie powinna przekraczać kilku stopni Celsjusza. Zbyt częsta i gwałtowana zmiana temperatury może skutkować chorobą – w szczególności bólem gardła. Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe umiejscowienie klimatyzatora. Podmuch powietrza powinien być ustawiony w takim miejscu, żeby nie generował przeciągu. Kierunek nadmuchu nie powinien być skierowany wprost na osoby przebywające w pomieszczeniu.

Podsumowując, korzystanie z klimatyzatora w domu jest wartym rozważenia rozwiązaniem, które nie powinno mieć negatywnego wpływu na zdrowie. Oczywiście, klimatyzacja jest bezpieczna pod warunkiem rozsądnego korzystania z urządzenia. Naszym zdaniem warto przekonać się do zamontowania wysokiej klasy klimatyzatora, gdyż jest to urządzenie, które znacząco poprawia komfort życia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne