Strona głównaBudownictwoBudowa dodatkowej powierzchni użytkowej

Budowa dodatkowej powierzchni użytkowej

Jeżeli w budynku występują pomieszczenia wyższe niż standardowe, można wykorzystać taką przestrzeń przez budowę antresoli. Pozwala to na lepsze wykorzystanie kubatury budynku. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie metalowego szkieletu takiej konstrukcji. Zapewni to wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.

Gdzie i kiedy wykonać antresolę z metalu?

W budynkach mieszkalnych takie antresole spełniają funkcje sypialni. W ten sposób można wydzielić część przestrzeni bez ingerencji w już istniejący układ pomieszczeń. Konstrukcja stalowa podtrzymuje podłogę i może być dowolnie zagospodarowania. Dużo więcej jednak takich realizacji występuje w obiektach należących do firm. Wszędzie tam, gdzie występują duże powierzchnie produkcyjne lub sprzedażowe, a stropy są wysoko, można za pomocą konstrukcji stalowej stworzyć miejsce na pomieszczenia biurowe. Ważne jest, aby zapewnić wygodne wejście na taką dobudowaną przestrzeń w budynku. W zależności od modelu konstrukcji i powierzchni można zastosować słupy lub wsporniki.

Zadania, jakie może spełniać antresola w obiektach produkcyjnych

Kiedy obiekt zostanie wyposażony w antresolę, można na niej umieścić biuro lub pomieszczenia socjalne dla obsługi zakładu. W ten sposób łatwo można kontrolować sytuację na hali produkcyjnej. Ułatwia to wysokość, na jakiej montowana jest antresola stalowa. Rozplanowanie układu linii produkcyjnej pozwala na zwiększenie ergonomii pracy przez bezpośredni nadzór przez osoby odpowiedzialne.

Montaż antresoli i występujące obciążenia mechaniczne

W przypadku dużych rozbudowanych konstrukcji dobrze jest oprócz mocowania do ściany wykonać podparcie na słupach konstrukcyjnych. W ten sposób możliwe jest duże obciążenie gotowej konstrukcji bez obawy o jej uszkodzenie. Stabilność takim podestom zapewnia również kratownica utrzymująca podłogę antresoli. Obliczenia wytrzymałości powinny również uwzględnić możliwość przyszłej zabudowy oraz wagę samej konstrukcji. Dodatkowo należy wyposażyć podest w schody lub windę umożliwiająca komunikację. Do przygotowanej wcześniej kratownicy należy zamocować podłogę z dowolnego materiału. Dla zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa taka antresola powinna być wyposażona w barierki ochronne zarówno na podeście, jak i schodach.

Możliwości, jakie daje zabudowa antresoli

Jeżeli takie podesty mają pełnić funkcje użytkowe, warto przemyśleć konieczność ich zabudowy. Zastosowanie ścian spowoduje łatwiejszą aranżację układu pomieszczeń oraz podniesie komfort ich użytkowania. W zależności od potrzeb można zastosować ściany pełne lub takie wykonane ze szkła. Przewidując takie rozwiązania, można podczas budowy antresoli wykonać szkielet nośny na takie elementy. Pozwala to na przyspieszenie prac montażowych.

Odpowiednio zaprojektowana antresola pozwala zwiększyć powierzchnię użytkową. Stalowa konstrukcja pozwoli na dowolne kształtowanie pomieszczeń oraz dopasowanie takich elementów do budynków przez możliwość adaptacji i modyfikacji poszczególnych elementów. Wysoka odporność materiału na czynniki atmosferyczne pozwala na stosowanie takich rozwiązań w dowolnym miejscu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne