Strona głównaBudownictwoBramy uchylne do garażu. To musisz o nich wiedzieć.

Bramy uchylne do garażu. To musisz o nich wiedzieć.

Właściciele garaży wiedzą, jak istotny jest prawidłowy wybór dobrej bramy. Każdemu przecież zależy, aby otwierać i zamykać ją wygodnie oraz bezpieczne. Bardzo popularnym rozwiązaniem są bramy uchylne, które odznaczają się prostą konstrukcją, dobrą ceną oraz skutecznością. Warto zapoznać się z nimi nieco bliżej, aby ocenić czy jest to produkt warty zakupu.

Jak działają bramy uchylne?

Na rynku dostępne są bramy z dwoma różnymi sposobami ich otwierania. Pierwszy z nich zaopatrzony jest w prowadnice i mechanizm dźwigowy, który podnosi skrzydło bramy. Drugi natomiast nie posiada prowadnic a jedynie mechanizm nożycowy, podnoszący i utrzymujący bramę. Zyskuje on coraz większą popularność, bowiem jego montaż zajmuje niewiele miejsca w garażu.

W pierwszym przypadku – brama po całkowitym otworzeniu ustawia się równolegle do sufitu, zakreślając podczas otwierania łuk swoją dolną częścią. W drugim przypadku – mechanizm jednocześnie unosi i podpiera skrzydło bramy, po tym jak finalnie ustawi je równolegle do sufitu. Wybór sposobu otwierania zależy oczywiście od waszych indywidualnych preferencji i potrzeb.

Jaki otwierać bramy uchylne?

Nadal popularne są bramy uchylne, które otwiera się ręcznie, chociaż coraz więcej osób zaczyna wybierać modele otwierane automatycznie. Dzięki mocowanym pod sufitem siłownikom, do ich otwarcia wystarczy tylko i wyłącznie użycie pilota. W przypadku awarii zasilania, bramę możecie otworzyć samodzielnie, jednak będzie to wymagało użycia siły.

Musicie też uważać, aby podczas otwierania nie uderzyć się w głowę lub kolana. Konieczne jest też pozostawienie około 1 – 1,5 m miejsca na podjeździe przed bramą, aby móc ją swobodnie otworzyć. Wynika to z faktu, iż dolna część bramy otwiera się na zewnątrz garażu, poza ościeżnicę. Oznacza to, że aż do całkowitego otwarcia skrzydła bramy, samochód musi poczekać w bezpiecznej odległości.

Ile miejsca potrzebuje brama?

Zazwyczaj bramy uchylne z systemem prowadnic wymagają do montażu więcej miejsca niż te, które oparte są na mechanizmie nożycowym. Efektem tego jest zmniejszenie otworu wjazdowego do garażu o kilkanaście centymetrów (zarówno na wysokość jak i na szerokość). Miejsca ubędzie wam także pod sufitem garażu – o nawet 20 cm.

Decydując się na bramę uchylną, będziecie musieli przeznaczyć na jej montaż wewnątrz garażu po około 12 cm – na bokach otworu wjazdowego oraz nad nim (tzw. nadproże). Dostępną wcześniej przestrzeń zajmą bowiem prowadnice, mechanizm otwierający, próg i ościeżnica. Z tego względu, brama ta nienajlepiej sprawdzi się w małych garażach, o ile planujecie zrobić w nich składzik.

Czy brama powinna być ocieplona?

Brak ocieplenia bramy może przyczynić się do utraty ciepła w ogrzewanym garażu. Jest to pierwszy argument dla którego warto wybrać bramę z ociepleniem. Wszak nikt z nas nie lubi niepotrzebnie wydawać pieniędzy na ogrzewanie. Jednak nie jest to jedyna argumentacja, która przemawia za wyborem modeli z dobrą warstwą izolacyjną.

Ocieplone bramy uchylne są odporniejsze na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza niskich temperatur i mrozu. Dzięki dobrej izolacji, skrzydło bramy nie będzie pokrywać się szronem wewnątrz garażu. Szczególną uwagę zwróćcie oczywiście na rodzaj ocieplenia. Może nim być styropian  (grubości nawet 40 mm), pianka poliuretanowa a także wełna mineralna.

Jak zabezpieczyć bramę?

Bardzo istotnym elementem przy zakupie bramy garażowej jest jej zabezpieczenie przed włamywaczami. Omawiane bramy są najczęściej zaopatrzone w zamki ryglowane dwustronnie,  ewentualnie z dodatkowym ryglowaniem u progu. Utrudnia to wyważenie skrzydła bramy. Warto też wybrać grubszą i cięższą, trudną do sforsowania blachę.

Możecie także skusić się na ryglowanie, które mocno dociska skrzydło do ramy w jej narożach. To właśnie je włamywacze starają się podważyć najczęściej. Warto więc zainwestować w dobre zabezpieczenia, aby brama uchylna nie stała się łatwym celem dla złodziei.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne