Strona głównaBudownictwoProjekty domów jednorodzinnych  - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Projekty domów jednorodzinnych  – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Często wybierając projekty domów jednorodzinnych, zapominamy o ważnych aspektach zapewniających ich funkcjonalność i komfort użytkowania. Zatem na co zwrócić uwagę? 

Przede wszystkim biuro architektoniczne

Bardzo ważny jest wybór biura architektonicznego, które dostarczy nam przykładowe

 i pomoże wybrać ten odpowiedni. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie, terminowość oraz kwalifikacje architektów. Dodatkowo wskazane jest popytanie znajomych i prześledzenie forów internetowych na temat opinii dotyczącej jego pracy. Podejmując decyzję, weźmy pod uwagę także certyfikaty, nagrody i wyróżnienia otrzymane przez dane biuro.

Dopasowanie projektu do działki    

Warto zacząć od sprawdzenia stabilności gruntu na działce. Teren podmokły albo torfowy wymaga bardziej solidnych fundamentów. Nie warto oszczędzać na tej czynności i lepiej skorzystać z analizy gruntu przeprowadzonej przez doświadczonego geologa.

Podczas przeglądania projektów domów trzeba wziąć pod uwagę także zachowanie proporcji, tak aby powierzchnia domu nie zajmowała całej działki. Polecane jest zachowanie miejsca na ogród czy znajdującą się w planach budowę garażu lub tarasu. Jeżeli uznamy, że jest nam potrzebna większa powierzchnia użytkowa niż ta, na jaką pozwala nam szerokość i długość działki, to przejrzyjmy projekty domów jednorodzinnych piętrowych.

Koszty eksploatacji domu

Często na etapie wybierania projektu zapominamy o późniejszej konieczności utrzymania budynku. Istotny jest zastosowany rodzaj ogrzewania. Jego wybór uzależniony jest od rozmieszczenia pomieszczeń do ogrzania, całkowitej powierzchni budynku, jak i naszych możliwości finansowych. Najdroższe jest ogrzewanie elektryczne. Porównując do ogrzewania węglowego, jest ono mniej więcej o 50% droższe. Z kolei najbardziej wygodne jest ogrzewanie gazowe.

Najniższe koszty eksploatacji dają domki energooszczędne, które zatrzymują ciepło. Są one wprawdzie droższe w budowie, ale warto przejrzeć projekty domów jednorodzinnych energooszczędnych.

Nie zapomnijmy o funkcjonalności domu 

Wybierając projekt domu nie kierujmy się tylko zewnętrzną estetyką. Pamiętajmy, że będziemy w nim mieszkać wiele lat i bardzo ważna będzie jego funkcjonalność. Zwróćmy uwagę na takie elementy jak:

·       powierzchnia użytkowa domu – związana z późniejszymi kosztami utrzymania domu;

·       pomieszczenia w domu – każdy domownik powinien mieć swój pokój, warto przemyśleć czy chcemy posiadać garderobę lub pomieszczenie gospodarcze. Przemyślmy nasze potrzeby i do nich dostosujmy projekt.

Projekty domów jednorodzinnych różnią się między sobą znacznie. Z tego względu każdy z nas powinien znaleźć projekt dopasowany do jego potrzeb. Pamiętajmy jednak, aby ważne kwestie dotyczące funkcjonalności domu, sposobu ogrzewania, liczby pomieszczeń czy garażu w bryle budynku podejmować już na etapie szukania odpowiedniego projektu. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie stres i nerwy związane z niespodziankami podczas budowy, a także fundusze pieniężne na dokonywanie przeróbek.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne