Podbitka

Podbitka jest z pozoru drobnym elementem, który stanowi swoistą “kropkę nad i” podczas położenia nowego pokrycia dachowego. Mimo, że jest to drobny element to jednak ma duży wpływ na estetykę domu. W tym artykule przyjrzymy się możliwościom jakie ma do wyboru inwestor planujący zakup i montaż podbitki. 

Po pierwsze, czym jest tak zwana podbitka? Mówiąc o podbitce z reguły mamy na myśli część dachu pomiędzy okapem dachu a elewacją. 

Często stosowanym rozwiązaniem są tak zwane podsufitki z paneli PCW. Tego typu materiał to nic innego jak imitacja drewnianych desek. Zaletą jest to że taki materiał nie wymaga częstej konserwacji, natomiast wyglądem zdecydowanie przypomina naturalne drewno. Na rynku istnieje wiele odmian kolorystycznych. Również jeśli chodzi o kształt nie powinniśmy narzekać na brak wyboru. Poza typowymi płaskimi panelami mamy do wyboru np. panele komorowe, które wyglądem przypominają boazerie. 

Jeśli nie chcemy decydować się na rozwiązania na bazie PCW, oczywiście można postawić na naturalne deski drewniane. Niewątpliwie naturalność drewna jest niepodważalną zaletą. Jednak stawiając na ten materiał trzeba się liczyć z koniecznością prac konserwacyjnych. Drzewo z którego jest wykonana podbitka powinno być dobrze wysuszone i zaimpregnowane (najlepiej co około 5 lat). 

Kompromisem może się okazać postawienie na panele drewnopochodne. Tego typu produkt jest wykonany z wiórów drzewnych zmiksowanych z żywicą. Odpowiednie zabezpieczenie takiej mieszanki farbą i impregnatem pozwala zachować niezłą żywotność, przekraczającą 10 lat. 

Dla osób ceniących niezawodność ciekawym rozwiązaniem są podbitki aluminiowe. Jednak kwestie estetyczne są tutaj dyskusyjne. W niektórych budynkach tego typu podbitki potrafią wyglądać naprawdę nowocześnie jednak przy tradycyjnych projektach domów jednorodzinnych aluminium może się nie sprawdzić. 

Położenie podbitki to zwieńczenie ułożenia pokrycia dachowego. Jednak często wiąże się z dodatkowym kosztem, gdyż firmy budowlane traktują podbitkę jako dodatkową usługę lub po prostu po kilku latach inwestor ma chęć wymiany podbitki na nową. Niezależnie od tego czy kładziesz nowe pokrycie dachowe, budujesz nowy dom czy wymieniasz samą podbitkę dobrze znać ceny poszczególne ceny usług remontowo-budowlanych w tym także koszt robocizny dachu, w tym celu zapraszamy do zapoznania się z cenami usług dekarskich na stronie fachowydekarz.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne