Ogrzewanie podłogowe to popularne rozwiązanie, które jeszcze do niedawna kojarzyło się głównie z łazienką oraz ogrzewaniem newralgicznych pomieszczeń (np. przedpokoju). Obecnie jest to rozwiązanie, które zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach jest bardzo chętnie stosowane na całej powierzchni mieszkalnej. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy kilka ciekawych wskazówek dla każdego kto rozważa założenie ogrzewania podłogowego.
Na co zwrócić uwagę planując zakup ogrzewania podłogowego?
Planując zakup ogrzewania podłogowego z pewnością szybko się zorientujesz, że do wyboru jest ogrzewanie elektryczne oraz wodne. Przyjmuje się, że ogrzewanie wodą jest bardziej wydajne. Jednak trzeba mieć na uwadze, że rozwiązanie elektryczne jest z reguły tańsze. Dokonując takiego zakupu trzeba też zwrócić uwagę na odpowiedni rodzaj podłogi. Przyjmuje się, że kamień, gres i różnego rodzaju płytki dobrze reagują na ciepło. Nieco gorzej na intensywne ogrzewanie podłogowe mogą reagować podłogi drewniane. Szczególnie w przypadku ogrzewania elektrycznego z reguły bardziej rekomendowane są płytki ceramiczne lub gresowe.
Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?
Pytanie o to czy ogrzewanie jest zdrowe jest jednym z tych, które pada najczęściej. Oczywiście długotrwałe przebywanie w zbyt wysokie temperaturze źle wpływa na nasz organizm. Natomiast samo ciepło uzyskiwane w ten sposób nie powinno stanowić problemu. Entuzjaści ogrzewania podłogowego wskazują, że w przeciwieństwie do grzejników ogrzewanie podłogowe ogranicza unoszenie się kurzu i alergenów. Poza tym, ogrzewanie tego typu zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu co jest trochę trudniejsze do uzyskania w przypadku grzejnika.
Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego?
Montaż wymaga przygotowania podłoża (ważna jest dobra izolacja oraz umiejętne wyrównanie podłogi). Następnie następuje montaż elementów grzewczych (w systemie wodnym są to rury a w systemie elektrycznym maty/kable grzewcze). Następnie wspomniane elementy są łączone z źródłem ciepła np. pompą ciepła lub kotłem. Następnie na nakładana jest wylewka i wykańczana jest podłoga (płytkami lub panelami). Montaż tak zwanej podłogówki doświadczonej ekipie z reguły zajmuje około 2-4 dni robocze.