Strona głównaWnętrzaCyklinowanie podłóg i parkietów

Cyklinowanie podłóg i parkietów

Drewno jest materiałem szlachetnym, z którego chętnie korzystamy. Wykonane z niego podłogi dodają klasy i elegancji każdemu wnętrzu. Tego typu rozwiązanie było charakterystyczne dla budownictwa poniemieckiego, ponieważ zapewniało wysoką jakość i odporność na uszkodzenia. Północne rejony Polski słyną z drewnianych podłóg, które nadają niepowtarzalnego klimatu. Jednak trzeba o nie specjalnie dbać, abyśmy cieszyli się nimi długi czas.

Czym jest cyklinowanie?

Cyklinowanie jest zabiegiem, który pomoże odnowić drewnianą podłogę. Nie jest tajemnicą, że z biegiem czasu, drewno może stracić swoje walory estetyczne, dlatego zaleca się co 10 lat, poddać podłogę cyklinowaniu. Specjaliści używają do tego specjalnej maszyny- cykliniarki. Działa ona na zasadzie grubo i drobno ziarnistego papieru ściernego, który ściera wierzchnią, zużytą już warstwę podłogi. Etapowo usuwa się rysy, wgłębienia i wgniecenia, a także plamy i odbarwienia, które pojawiły się wraz z upływem czasu. Po tym zabiegu podłoga jest odnowiona i odświeżona.  Ciekawostką jest fakt, że jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych na północy Polski, gdzie jest najwięcej budowli i wnętrz w poniemieckim stylu. Mają one grube drewniane podłogi, które przetrwały już wiele lat. Cyklinowanie Trójmiasto – jest jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz. Właśnie tam, jest także największe skupisko firm oferujących profesjonalne usługi renowacyjne dla drewnianych podłóg. Profesjonaliści, nie tylko z Trójmiasta, skutecznie zadbają o stan drewna, nadając mu nowy wygląd, oraz wzmacniając je na kolejne lata użytkowania.

Kiedy można przeprowadzić cyklinowanie?

Należy pamiętać, że zabieg ten najlepiej sprawdzi się w przypadku:

  • parkietu
  • mozaiki parkietowej
  • litych desek
  • desek pomalowanych farbą olejną

Kolejnym wymogiem, który musi zostać spełniony, aby cyklinowanie dało najlepsze efekty to grubość klepek. Jeśli oszacujemy, że po wykonaniu cyklinowania, pozostała warstwa będzie miała mniej niż 1 cm grubości, zastanówmy się nad słusznością działania. Taka grubość sprawi, że podłoga będzie zbyt miękka, a co za tym idzie podatna na uszkodzenia mechaniczne w znacznie większym stopniu. Cyklinowanie można przeprowadzić zarówno na podłogach lakierowanych i olejowanych, nie stanowi to problemu. Po zakupie odpowiednich narzędzi, zabieg można wykonać samodzielnie, jednak ze względu na bezpieczeństwo i jakość, warto pokusić się o wynajęcie fachowców. Pamiętajmy, że koszty zależą od wzorów jakie mamy na podłodze. Im bardziej złożony wzór tym cena może wzrosnąć.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne