Strona głównaBudownictwoJak dopasować pokrycia dachowe do architektury domu?

Jak dopasować pokrycia dachowe do architektury domu?

Pokrycie dachowe powinno być najlepszej jakości. Jego najważniejszą funkcją jest odpowiednie zabezpieczenie domu przed różnego rodzaju zjawiskami atmosferycznymi. Dobre materiały na dach mają równocześnie posiadać odpowiednie właściwości izolacyjne, zarówno kiedy mowa o izolacji cieplnej, jak i akustycznej. Jednak to nie wszystko, co wpływa na wybór pokryć dachowych.

Materiały na dach muszą być dopasowane również pod rodzaj konstrukcji domu, masywność więźby dachowej, a także kolor elewacji, otoczenia i stylu, w jakim będzie przygotowany dom. Jak więc znaleźć odpowiednie, estetyczne i w pełni pasujące pod styl budowlany pokrycia dachowe?

Dachówki ceramiczne i cementowe. Kiedy będą dobrym wyborem?

Dachówki ceramiczne, jak i cementowe to doskonała jakość wykonania, ale również znakomita estetyka. Dachówki tego typu, niezależnie od typu, zawsze będą prezentowały się elegancko. Które rodzaje dachówek cementowych i ceramicznych wybrać pod konkretny styl domu?

Do tradycyjnego stylu architektonicznego pasują wszystkie dachówki klasyczne. Projektując, budując dom w stylu nowoczesnym, należy postawić na dachówki przygotowane w oryginalnej stylistyce. Należy pamiętać również o doborze kolorystycznym. Muszą one korespondować z elewacją domu, kolorystyką okien czy rynien. Dobrze, kiedy całość harmonijnie wtapia się w otoczenie, sąsiednie zabudowania.

Wybierając dachówki o ceglastej barwie, będą one doskonale pasowały do domów w stylu wiejskim, jak i dużych willi, posiadających wykończenia ścian cegłą klinkierową. Można tutaj zastosować również dachówki w kolorze brązowym czy kasztanowym.

Nowoczesne domy będą wymagały inwestowania w płaskie dachówki cementowe lub ceramiczne. Przy takich konstrukcjach płaska dachówka prezentuje się elegancko, dodatkowo gwarantując znakomite wrażenia estetyczne.

Tradycyjny styl i zastosowanie blachodachówki

Pokrycia dachowe z blachodachówki cieszą się dużą popularnością, co wynika z ich uniwersalności oraz przystępnej ceny. Blachodachówki dostępne są w wielu kolorach, co daje im przewagę nad innymi pokryciami dachowymi. Ten rodzaj materiału na dach warto zastosować w domach o tradycyjnej architekturze. Projektowane i wykonane w taki sposób, że starannie mogą imitować zarówno drewniany gont, jak i dachówki ceramiczne. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby blachodachówki użyć do domów w nowoczesnym stylu. Taki wybór będzie powodował, że blachodachówka powinna być w niestandardowych kolorach, najlepiej dość intensywnych.

Pokrycia Ruuki Hyygge do prostych, ale nowoczesnych domów

Każdy, kto planuje budowę domu prostego, ale w stylu nowoczesnym, powinien poznać pokrycia dachowe Ruuki Hyygge. Połączenie tradycyjności, modernistycznej elegancji oraz wysokiej jakości wykonania, pozwalają stworzyć niezwykle oryginalnie i estetycznie prezentujący się dach.

Blacha trapezowa dla domów nowoczesnych o prostej bryle

Blacha trapezowa jest materiałem względnie tanim, a dodatkowo bardzo łatwym do zamontowania. Nie oznacza to jednak, że na każdym dachu będzie prezentowała się okazale. Blachy trapezowe najlepiej sprawdzają się w domach nowoczesnych, posiadających prostą bryłę. Nie ma znaczenie budulec, z jakiego powstał dom. Może być zarówno montowana w domach drewnianych, jak i murowanych. Na pewno zastosowanie blachy trapezowej jako pokrycia dachowego w domach o wymyślnych kształtach mija się z celem.

Uniwersalne gonty

Gonty bitumiczne to uniwersalny materiał, nadający się do wielu stylów architektonicznych. Wynika to z faktu, że gonty dostępne są dostępne w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu łatwo je dopasować pod konkretny projekt domu. Decydując się na skorzystanie z gontów bitumicznych, nie powinno być żadnych problemów z dopasowaniem ich do stylistyki, kolorystyki domu oraz otoczenia.

Płyty faliste idealne na remont

Nie tylko budowa nowego domu wymusza wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Remonty w starym budownictwie powodują, że należy przeprowadzić kompleksową wymianę dachu. Jeżeli nie posiada się wystarczająco dużo środków finansowych lub też nie ma możliwości demontażu starego pokrycia, można skorzystać z płyt falistych. To najlepsze rozwiązanie przy remontach dachów, gdzie wcześniej znajdowały się blachy faliste lub eternit. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostanie zachowany styl architektoniczny budynku.

Więcej na: https://www.bat.pl/pl/katalog/c,22,pokrycia_dachowe.html

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne