Strona głównaBudownictwoGonty bitumiczne - czy sprawdzą się jako pokrycie dachowe?

Gonty bitumiczne – czy sprawdzą się jako pokrycie dachowe?

Wybór materiału pokryciowego, którym wykończymy dach, to nie lada wyzwanie. Szeroki wybór rozwiązań nie ułatwia podjęcia decyzji. Mimo to, istnieje jeden rodzaj pokrycia, który od lat cieszy się sporym zainteresowaniem. Są to gonty bitumiczne. Czym są? Jakie mają zalety? Jak wygląda ich montaż? Sprawdźmy!

Czym są gonty bitumiczne?

Gonty bitumiczne to materiał wykorzystywany do wykonywania pokryć dachowych, który ma postać długich pasów posiadających różnokształtne wcięcia. W zależności od naszych upodobań, możemy wybierać pomiędzy kształtami łuski, trapezu, trójkąta czy sześciokąta.

Podstawą gonta jest rdzeń wykonany z włókniny szklanej, cechującej się dobrą wytrzymałością oraz stabilnością. Rdzeń ten zatopiony jest w masie bitumicznej, która zapewnia szczelność gontów. Wierzchnią warstwę stanowi posypka mineralna, która odpowiada nie tylko za walory estetyczne gontów, ale również chroni je przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i wysokiej temperatury.

Zalety gontów bitumicznych

Gonty bitumiczne to materiał, który posiada wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim wysoką estetykę oraz wytrzymałość i szczelność. Gonty są lekkie i łatwe w montażu, dzięki czemu mogą przyspieszyć tempo wykonywania pokrycia dachowego. Są również elastyczne, co sprawia, że mogą być wykorzystywane w przypadku konstrukcji dachowych o nietypowych kształtach. Bardzo dużą zaletą gontów bitumicznych jest również ich niska cena.

Jak wygląda montaż tego materiału pokryciowego?

Montaż gontów bitumicznych nie jest skomplikowany i pozwala zaoszczędzić czas. W przypadku dachów krytych tym materiałem, nie ma konieczności montowania stelaża z łat i kontrłat. Dach powinien być odeskowany, a jego powierzchnia sucha, równa oraz odpowiednio zaimpregnowana.

Gonty bitumiczne przybija się do powierzchni dachu za pomocą zszywek. Nie jest to jednak jedyny sposób mocowania. W gontach znajduje się bowiem warstwa kleju, która rozpuszcza się pod wpływem słońca, zwiększając szczelność pokrycia dachowego i zapełniając wszystkie ewentualne szczeliny.

Na co zwrócić uwagę wybierając gonty bitumiczne?

Decydując się na zakup gontów bitumicznych, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim nie podejmujmy decyzji na podstawie oględzin jednego gontu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jak wygląda kilka pasów zestawionych ze sobą.

Wybierajmy jedynie te gonty, w przypadku których posypka całkowicie zakrywa bitum. Jeśli jest on widoczny, gonty mogą ulec szybszemu zniszczeniu. Sprawdźmy również elastyczność pasa. Dobrej jakości gonty powinny być elastyczne, co pozwala im na wytrzymywanie naprężeń.

Podsumowując, gonty bitumiczne są funkcjonalnym rodzajem pokrycia dachowego, który sprawdzi się w przypadku dachów posiadających kąt nachylenia większy niż 12 stopni. Polecane są również w przypadku prac remontowych w domach, w których dach był kryty papą oraz wszelkich konstrukcji dachowych o nietypowych kształtach. Wyróżniają się łatwością montażu oraz przystępną ceną, dzięki której możemy sporo zaoszczędzić.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne