Strona głównaUncategorizedEkologiczne podejście do zarządzania domowymi odpadami

Ekologiczne podejście do zarządzania domowymi odpadami

Zmiany w przepisach wymuszają na nas stosowanie ekologicznych rozwiązań. Wpływ ekologii na życie codzienne jest szczególnie widoczne, gdy mówimy o odpadach. Co powinniśmy wiedzieć o ekologicznym podejściu do zarządzania odpadami? Po pierwsze, odpady należy segregować. Plastik, szkło, papier, odpady organiczne – to wszystko powinno trafiać do odpowiednich koszy przeznaczonych do tych konkretnych celów. Jednak prawidłowa segregacja to nie wszystko. Trzeba też zwrócić uwagę na to w czym wyrzucamy odpady. Czy rzeczywiście niezbędny do tego celu jest worek na śmieci? Czy worek na śmieci zawsze jest zgodny z ekologicznym podejściem do gospodarowania odpadami? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Opłata recyklingowa do foliówek

Od 2019 roku wszystkie torby foliowe wydawane w sklepach są objęte opłatą recyklingową w wysokości 20 groszy plus VAT. Opłata recyklingowa, według prognoz ma dać 1,2 miliarda złotych za 2020 rok. Co ciekawe, opłata ta może jeszcze bardziej wzrosnąć, gdyż obecne przepisy dopuszczają podniesienie opłaty recyklingowej do 1,00zł za każdą foliówkę. W Polsce zużywamy około 11 miliardów foliówek rocznie. Ponadto, już od paru lat torby foliowe w sieciówkach są biodegradowalne. Zatem ewidentnie widać działania proekologiczne ze strony rządzących w kierunku ekologicznego podejścia do siatek foliowych.

Biodegradowalne worki

Ekologiczne działania wystosowane w tak zwane foliówki niekoniecznie są jednocześnie wystosowane w worki na śmieci. Idąc za ciosem Polacy powinni wybierać jedynie eko worki na śmieci. Na rynku jest wiele biodegradowalnych worków podlegających szybszemu rozkładowi, jednak niestety wciąż na wysypiskach widujemy zwykłe worki.

Czy worki są potrzebne?

Czy da się kompletnie ograniczyć użytkowanie worków na śmieci? Odpowiedź raczej jest przecząca. Worki na śmieci są potrzebne, jednak ich zużycie można ograniczać. Np. suche śmieci takie jak plastikowe butelki można wyrzucać do kosza, który niekoniecznie musi być wyposażony w worek. Czasami po wyrzuceniu śmieci po prostu wystarczy obmyć kosz, bez konieczności zakładania nowego worka.

Jeśli jednak worek na śmieci jest po prostu bardziej higieniczny (np. w przypadku mokrych odpadów) to zdecydowanie rekomendujemy postawić na biodegradowalne rozwiązania. W celu zaopatrzenia się w ekologiczne worki pomocna może być hurtownia worków na śmieci.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne