Strona głównaBudownictwoKomercjalizacja nieruchomości – co kryje się pod tym pojęciem?

Komercjalizacja nieruchomości – co kryje się pod tym pojęciem?

Rynek inwestowania w nieruchomości coraz bardziej się specjalizuje, w efekcie zostają na nim Ci, którzy potrafią uzyskać z posiadanych lokali ponad przeciętne stopy zwrotu. Inni natomiast, muszą pogodzić się z coraz mniejszymi zyskami w stosunku do wartości nieruchomości. Wpływ na taki stan rzeczy mają co najmniej dwie siły – po pierwsze ceny nieruchomości w ostatnich latach wzrosły. Po drugie, na rynku pojawia się coraz więcej profesjonalistów, którzy dbają o to, żeby kolokwialnie mówiąc wycisnąć z rynku jak najwięcej. Między innymi stąd coraz częściej słyszy się o takim pojęciu jak komercjalizacja nieruchomości. Co dokładniej kryje się pod tym pojęciem?

Co to jest komercjalizacja nieruchomości?

Mianem komercjalizacji nieruchomości nazywa się wszelkie działania, które mają na celu zwiększenie stopy zwrotu z posiadanego lokalu. Z reguły są to działania, które odnoszą się do lokali komercyjnych np. powierzchni biurowych, lokali handlowych oraz powierzchni magazynowych lub produkcyjnych. Firmy, które zajmują się tak zwaną komercjalizacją nieruchomości wykorzystują swoje doświadczenie oraz kreatywny marketing, po pierwsze tak, aby jak najbardziej dopasować lokal do wymagań najemców przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu.

Jakie aspekty dotyczące działalności na rynku nieruchomości mogą być zawarte w ramach tak zwanej komercjalizacji?

  • adaptacja lokalu do wymagań rynkowych (np. przekształcenie lokalu handlowego w lokal gastronomiczny);
  • rozpatrzenie możliwości przekształcenia lokalu o charakterze mieszkalnym w lokal użytkowy;
  • uzyskanie odpowiednich pozwoleń;
  • sporządzenie odpowiedniej dla danej branży umowy najmu, która zabezpiecza interesy obu stron;
  • pełna obsługa prawno-podatkowa;
  • kreatywny marketing pozwalający pozyskać klienta o ponadprzeciętnej stopie zwrotu;
  • uzyskanie finansowania na preferencyjnych warunkach (dźwignia finansowa);
  • chłodna analiza ryzyka inwestycyjnego;
  • analiza potencjału lokalizacji, w której ma być zakupiony lokal zarówno w perspektywie krótkoterminowej oraz długoterminowej;

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne