Strona głównaBudownictwoWydłużanie żywotności dachu, czyli jak uniknąć błędów podczas hydroizolacji?

Wydłużanie żywotności dachu, czyli jak uniknąć błędów podczas hydroizolacji?

Wydłużanie żywotności dachu jest możliwe poprzez jego odpowiednie zaopiekowanie. Aby nasz dach służył nam jak najdłużej, warto skupić się na jego szczelności i wykonać hydroizolację. Do takiego zabiegu najlepiej jest wykorzystać wiedzę i pomoc fachowców, jednak nawet najlepszym zdarzają się błędy. Jakie z nich są najczęstsze? Jak ich unikać? Czy poprawnie przeprowadzona hydroizolacja zapewnia nam realne wydłużanie żywotności dachu?

Nie zapomnij o paroizolacji

Paroizolacja jest warstwą, która ma na celu odseparowanie materiałów termoizolacyjnych od betonowych płyt stropu. Dzięki niej wilgoć nie ma możliwości przedarcia się z ogrzewanego pomieszczenia do ociepleniowych warstw, co zapewnia wydłużenie żywotności dachu (zawilgocenie materiałów ocieplających obniża poziom jego izolacyjności termicznej).

Do wykonania paroizolacji wykorzystuje się specjalną papę lub specjalną folię polietylenową. Należy ułożyć ją szczelnie, zachowując 15 centymetrów zakładu.

Płaskie dachy i niepoprawne zakłady

Zachodzące na siebie pasy materiałów powinny być układane w taki sposób, by tworzyć zakłady zachodzące na siebie od 10 do 15 centymetrów. Jeżeli będą one mniejsze, może łatwo dochodzić do rozszczelnień z powodu naprężeń powstałych chociażby w wyniku zróżnicowanych warunków pogodowych. Aby zachowany został odpowiedni poziom szczelności, takie zakłady powinny zostać sklejone lub zgrzane.

Brak papy podkładowej przy płaskim dachu

W większości przypadków pokrycie dachu składa się jedynie z tradycyjnej papy wierzchniego krycia. Nie jest to dobry wybór, bo posiadając tylko jedną warstwę zabezpieczenia, prawdopodobieństwo zawilgocenia ocieplenia przybiera na sile. Wyjątkiem jest wyłącznie specjalna papa wierzchniego krycia do izolacji jednowarstwowej – w tym przypadku nie potrzebujemy podkładu.

Niewłaściwy montaż papy

Jeśli nie korzystamy z papy jednowarstwowej, najpierw układamy tę podkładową, a później – wierzchniego krycia. Przy układaniu papy należy pamiętać o tym, iż musi być ona klejona lub zgrzewana na całej powierzchni, a nie jedynie na zakładach. W przypadku papy do izolacji jednowarstwowej zgrzewa się same zakłady, a ją samą należy mocować do stropu za pomocą mechanicznych łączników.

Jedną z podstawowych zasad, o jakich należy pamiętać, jest montaż izolacji jedynie na suchym podłożu. Wilgotna powierzchnia może spowodować powstawanie pęcherzy i spowodować odklejanie się spojeń. Do rozszczelnień prowadzi także układanie papy wierzchniej prostopadle do tej podkładowej.

Hydroizolacja a wydłużanie żywotności dachu

Dach to jeden z najbardziej narażonych na działanie różnych czynników elementów budynku. To właśnie on jest wystawiony na spotkania z deszczem, śniegiem, wichurą, wysokimi i niskimi temperaturami. Aby jak najdłużej spełniał swoją funkcję, musimy zapewnić mu odpowiednie zabezpieczenie.

Hydroizolacja to najlepszy sposób na wydłużenie żywotności dachu i zapewnienie mu bezpieczeństwa nawet w trudnych warunkach pogodowych. Gdy zdecydujemy się na taki zabieg, warto zwrócić się o pomoc do fachowca.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne