Strona głównaUncategorizedTen rok będzie należał do branży produkcyjnej, ale najpierw trzeba znaleźć pracowników

Ten rok będzie należał do branży produkcyjnej, ale najpierw trzeba znaleźć pracowników

To będzie dobry rok dla branży produkcyjnej – na to przynajmniej wskazują analizy ekonomiczne i sondaże nastrojów w branży. Cieniem na ogólnie dobrej koniunkturze kładą się z pewnością braki kadrowe w wielu firmach działających m.in. w branży automotive.

Pracownicy produkcyjni na wagę złota

Już siedem na dziesięć firm produkcyjnych planuje wzrost zatrudnienia w swoich zakładach. Szczególnie odczuwany jest brak pracowników na linii produkcyjnej. Osoby, które już pracują mogą spodziewać się wzrostu wynagrodzenia, bo firmy będą robić wszystko, aby na dłużej związały się z pracodawcą.

W firmach, które do tej pory nie korzystały ze wsparcia osób z Ukrainy i innych krajów wschodnich wobec coraz bardziej odczuwalnego braku rąk do pracy, ten scenariusz jest coraz bardziej realny.

Dobrze zdają sobie z tego sprawę firmy outsourcingowe, które oferują korzystny model realizacji usług dla branży produkcyjnej. Rekrutacja pracowników z Ukrainy o odpowiednich kwalifikacjach nie jest dla doświadczonej firmy problemem. W modelu outsourcingowym taki zespół realizuje dla klienta usługę na określonym umową poziomie, jakości i we wskazanym terminie.

Outsourcing to rozwiązanie na problem braku rąk do pracy

Zleceniodawca nie musi zajmować się ani legalizacją pobytu pracowników ani kwestiami kadrowymi czy bieżącą obsługą. W modelu outsourcingowym po stronie wykonawcy leży także bieżąca koordynacja pracownikami, planowanie pracy. Do bezpośrednich kontaktów oddelegowany jest koordynator i/lub liderzy zespołu.

To rozwiązanie szczególnie korzystne w obliczu spodziewanych zmian na rynku pracy w 2020 roku. Jak już dziś wiadomo, część pracowników spoza Unii Europejskiej przygotowuje się do wyjazdu do Niemiec.

Choć analitycy nie przewidują masowych wyjazdów, może się okazać, że branża produkcyjna odczuje na własnej skórze nowy kierunek zarobkowych wyjazdów Ukraińców.

Co prawda oferta niemieckiego rynku nie jest dla każdego z pracowników, można się jednak domyślać, że wiele osób spróbuje swoich sił na Zachodzie.

Czy Ukraińcy wyjadą do Niemiec?

Jak wynika z przyjętych w grudniu 2018 roku przepisów, które wejdą w życie w przyszłym roku, do

Niemiec będą mogły wyjechać osoby, które mają kwalifikacje uznawane przez Niemców, dodatkowo pozwalające na samodzielnie utrzymanie się z pracy zarobkowej.

Wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów będzie możliwy na okres maksymalnie 30 miesięcy i to w sytuacji, gdy pracownik przepracuje w pełnym wymiarze godzin przynajmniej 18 miesięcy. Więcej na ten temat: https://threezones.pl/rynkowe-prognozy-na-2019-rok-czyli-jak-sobie-radzic-gdy-brakuje-rak-do-pracy/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne